Reklama

Systemy Nośne

Indie: rakieta SSLV osiągnęła orbitę

Autor. ISRO

Indyjska Organizacja Badań Kosmicznych (ISRO) przeprowadziła udany start nowego systemu nośnego o nazwie Small Satellite Launch Vehicle (SSLV). Przełomowe wydarzenie było pierwszym udanym lotem tej rakiety nośnej, gdyż podczas debiutanckiego startu nie udało się umieścić ładunku na docelowej orbicie. Tym razem trzy urządzenia satelitarne dotarły na niską orbitę okołoziemską, a tym samym Indie przeprowadziły pierwszy udany lot swojej rakiety nośnej w 2023 r.

Reklama

10 lutego 2023 r. w Indiach doszło do przeprowadzenia drugiej próby lotu orbitalnego nowego systemu nośnego Small Satellite Launch Vehicle (SSLV), który podczas swojego debiutu niestety zawiódł. Tym razem start, który został przeprowadzony z centrum kosmicznego Satish Dhawan, znajdującym się na wyspie Sriharikota (we wschodniej części Indii) zakończył się powodzeniem, gdyż rakieta już po 15 minutach od startu dostarczyła trzy satelity na wysokość 450 km nad powierzchnią Ziemi.

Reklama
Reklama

Ładunkiem czterostopniowej rakiety SSLV były trzy satelity, z których największym było zdecydowanie urządzenie o oznaczeniu EOS 07, przeznaczone do obserwacji Ziemi. ISRO nie opublikowało niestety wielu szczegółów na temat satelity, natomiast wiemy, że w swojej misji ma za zadanie także umożliwić demonstracje nowych technologii, które mają na celu rozwinięcie możliwości programu Earth Observing Satellite (EOS) prowadzonego przez Indyjską Agencję Kosmiczną (ISRO).

Czytaj też

Dwoma innymi urządzeniami, które miały znaleźć się na orbicie w związku z opisywanym startem były nanosatelity o nazwach AzzadiSAT-2 oraz Janus-1. Pierwszy z nich jest satelitą edukacyjnym, który należy do indyjskiej organizacji umożliwiającej uczniom szkół i uczelni w Indiach zdobycie doświadczenia w budowaniu i obsłudze sprzętu kosmicznego. Satelita został wyposażony m.in. w kamerę o niskiej rozdzielczości i detektor promieniowania. Jest on także platformą nośną dla 75 małych urządzeń (każdy z nich o masie zaledwie 50 g), które zostały opracowane przez 75 uczennic z różnych szkół w tym kraju. Mają one wykonywać różnorodne eksperymenty na orbicie przez okres najbliższych sześciu miesięcy.

Ostatnim z ładunków było demonstracyjne urządzenie satelitarne typu CubeSat o masie 10,2 kg i oznaczeniu Janus-1. Satelita oparty w całości na platformie programowej Antaris został opracowany w ciągu zaledwie dziesięciu miesięcy i przenosi pakiet pięciu eksperymentów, w tym testujących zdolności komunikacyjne (m.in. eksperymentalną komunikację laserową) oraz optyczne.

Czytaj też

Opisywane wydarzenie było drugim lotem rakiety Small Satellite Launch Vehicle (SSLV) i pierwszym w pełni udanym. Podczas inauguracyjnego startu w sierpniu ubiegłego roku ostatni stopień rakiety SSLV wypuścił ładunki na nieprawidłowej orbicie o perygeum 76 km i apogeum 356 km. Ze względu na niestabilność orbity urządzenia uległy zniszczeniu poprzez niekontrolowaną deorbitację. ISRO poinformowała, że przyczyną zaistniałej sytuacji była awaria czujnika, a to poskutkowało brakiem możliwości zareagowania na dalsze losy misji.

Udany lot systemu nośnego SSLV był także pierwszym udanym startem orbitalnym Indii w obecnym roku kalendarzowym. Sukces misji rakiety SSLV jest zdecydowanie dużym krokiem dla ISRO, natomiast oczekuje się, że SSLV wykona w tym roku jeszcze co najmniej jedną misję demonstracyjną, zanim zostanie uznana za w pełni operacyjny system nośny. Następny start technologii Indyjskiej Agencji Kosmicznej według obecnych planów odbędzie się w marcu br. z wykorzystaniem rakiety GSLV Mk.II. Będzie to miało na celu wyniesienie satelity nawigacyjnego NVS-01.

Czytaj też

Reklama

Komentarze

    Reklama