Reklama

Systemy Nośne

Indie rozmieściły kolejnego satelitę obserwacji radarowej

Autor. ISRO

Z Indii przeprowadzono udane wystrzelenie rakiety nośnej Polar Satellite Launch Vehicle (PSLV) z ładunkiem głównym obejmującym radarowego satelitę obserwacji Ziemi EOS-04 (lokalnie określanego jako RISAT 1A). Obiekt jest drugim z serii systemów teledetekcyjnych opartych na technologii SAR (radaru o syntetycznej aperturze) pozwalających zarówno cywilnym instyrucjom rządowym, jak i siłom zbrojnym na prowadzenie podglądu satelitarnego przy każdych warunkach pogodowych oraz o dowolnej porze. Wraz z podstawowym satelitą, na orbitę trafiły również dwa mniejsze eksperymentalne obiekty.

Reklama

Start z istotnym satelitą obserwacji Ziemi i ładunkiem towarzyszącym został przeprowadzony przez indyjską agencję kosmiczną ISRO 14 lutego br. o godz. 2:29 czasu polskiego z centrum kosmicznego Satish Dhawan na wyspie Sriharikota (we wschodniej części Indii). Był to pierwszy tegoroczny lot kosmiczny z tego państwa, blisko pół roku po nieudanej poprzedniej próbie. Misję obsłużyła rakieta Polar Satellite Launch Vehicle (PSLV), pomyślnie rozmieszczając ładunek złożony z trzech obiektów na orbicie heliosynchronicznej o wysokości 529 km nad Ziemią.

Reklama

Główną część ładunku stanowił satelita obserwacji radarowej EOS-4 o masie blisko 1,7 tony, określany także jako Radar Imaging Satellite-1A (RISAT-1A). Dzięki ładunkowi użytecznemu złożonemu z sensora radarowego działającego w paśmie C, system jest w stanie generować zobrazowania na użytek zwiadu, rozpoznania i naprowadzania, jak również służyć do całodobowego mapowania stanu i przemieszczeń gruntów, sytuacji powodziowej oraz stanu upraw i zalesienia.

Czytaj też

Oprócz wspomnianego satelity, na szczycie rakiety PSLV w kosmos wyniesiony został także uniwersytecki nanosatelita INSPIREsat-1 oraz demonstracyjny INS-2TD. INSPIREsat-1 to powiększony Cubesat opracowany wspólnie przez Laboratorium Fizyki Atmosfery i Przestrzeni Kosmicznej Uniwersytetu Kolorado oraz Indyjski Instytut Nauki i Technologii Kosmicznej, z dodatkowym wkładem instytucji z Singapuru i Tajwanu. Obiekt ten wyposażono w spektrometr rentgenowski ufundowany przez NASA (do obserwacji rozbłysków słonecznych). INS-2TD z kolei jest prekursorem wspólnego indyjsko-bhutańskiego satelity INS-2B, który ma być wystrzelony w późniejszym terminie. Niewielki instrument jest wyposażony m.in. w kamerę termowizyjną pozwalającą na rejestrowanie temperatury powierzchni ziemi i wody.

Reklama
Indyjski satelita do obserwacji Ziemi EOS-4
Indyjski satelita do obserwacji Ziemi EOS-4
Autor. ISRO

Zakończony niepowodzeniem poprzedni, sierpniowy start na długo przystopował indyjskie wysiłki związane z lotami kosmicznymi - utracono wówczas trójstopniową rakietę GSLV wraz z ładunkiem w postaci innego ważnego satelity obserwacji Ziemi, EOS-03. Instrument ten miał być pierwszym z serii rozmieszczonych przez Indie geostacjonarnych satelitów przeznaczonych do obrazowania powierzchni Błękitnej Planety.

ISRO planuje w tym roku przeprowadzić łącznie 19 startów (w tym osiem misji satelitarnych, siedem misji statków kosmicznych i cztery misje demonstracyjne). Wśród najważniejszych wskazuje się start rakiety Geosynchronous Satellite Launch Vehicle Mark III (GSLV Mk III), na pokładzie której znajdzie się sonda księżycowa Chandrayaan-3 z nowym indyjskim lądownikiem. Wystrzelenie to - według obecnych planów - ma nastąpić w sierpniu br.

Czytaj też

Reklama

Komentarze

    Reklama