Reklama

Statki Kosmiczne

"Niebiański Pałac" zyskał ostatni moduł

Ilustracja: China Manned Space [cmse.gov.cn]

Z kosmodromu Wenchang w południowych Chinach w poniedziałek wystartowała rakieta wynosząca na orbitę okołoziemską moduł badawczy Mengtian – trzecią, ostatnią część powstającej chińskiej stacji kosmicznej Tiangong. Według państwowych mediów start przebiegł prawidłowo.

Reklama

Po kilku minutach lotu 23-tonowy moduł Mengtian (chiń. „marzenie o niebiosach") zgodnie z planem odłączył się od rakiety Długi Marsz 5B. W dalszych godzinach doszło do dokowania do modułu mieszkalnego Tianhe (operacja ta trwała 13 godzin), który jest już na orbicie – wynika z relacji chińskich mediów. Chińska agencja kosmiczna poinformowała 3 listopada, że tajkonauci obecni na stacji orbitalnej weszli do Mengtiana.

Reklama

Wyniesiony w poniedziałek moduł Mengtian jest ostatnim z trzech elementów stacji Tiangong („niebiański pałac"), która ma zacząć pracę przed końcem 2022 roku. Na stacji przebywa obecnie troje tajkonautów: Chen Dong, Liu Yang i Cai Xuzhe, którzy będą nadzorować ostatnie przygotowania do jej uruchomienia.

Czytaj też

W module Mengtian i pierwszym module badawczym Wentian („pytania do niebios"), który znalazł się na orbicie w lipcu, mają się odbywać eksperymenty z różnych dziedzin nauki, w tym dotyczące biotechnologii, medycyny, promieniowania gamma, mikrograwitacji czy materiałów kosmicznych.

Reklama

Z powodu sprzeciwu USA ChRL nie miała dostępu do badań na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS), która działa od ponad 20 lat. W nadchodzących latach Chiny mogą się stać jedynym państwem, posiadającym stałą stację kosmiczną na orbicie, jeśli ISS zakończy działalność.

Czytaj też

Budowa stacji Tiangong jest jednym z kilku projektów kosmicznych, prowadzonych obecnie przez Chiny. Chińscy naukowcy planują też budowę - wspólnie z Rosją - stacji badawczej na Księżycu i wysłanie na niego w ciągu najbliższej dekady szeregu bezzałogowych misji.

Źródło:PAP / Space24
Reklama

Komentarze

    Reklama