Reklama

Rynek globalny

Chiny: ostatni moduł stacji Tiangong jest przygotowywany do lotu

Autor. CMSA

Chińska Republika Ludowa szykuje się do wyniesienia w przestrzeń kosmiczną trzeciego, ostatniego modułu budowanej stacji orbitalnej. Na najbliższe dni października zaplanowany jest start segmentu Mengtian, który jest obecnie przygotowywany na wyspie Hajnan do podróży ku stacji Tiangong.

Reklama

Portal Global Times poinformował, że trzeci, ostatni moduł budowanej chińskiej stacji księżycowej Mengtian znajduje się na terenie Centrum Startowego Satelitów Wenchang. Tamże przeprowadzane są ostatnie testy przed integracją z pojazdem nośnym Długi Marsz. Dokonano również operacji tankowania, gdyż paliwo w module będzie używane w przestrzeni kosmicznej m.in. do zadań związanych z manewrami orbitalnymi.

Reklama

Mengtian wzniesie się w przestrzeń kosmiczną przy pomocy systemu Długi Marsz 5B (w locie o dodatkowym oznaczeniu Y4). Start zaplanowany jest na bliżej nieokreślony dzień października. Warto również zaznaczyć, że przed startem Mengtiana, załoga trwającej zmiany Shenzhou-14 30 września "przemieściła" moduł Wentian z jednego węzła cumowniczego do drugiego. Umożliwi to dokowanie ostatniego segmentu i ułożenia w docelowej konfiguracji, na kształt litery "T".

Czytaj też

Budowa stacji Tiangong rozpoczęła się w momencie wyniesienia w kwietniu 2021 roku na niską orbitę okołoziemską modułu mieszkalnego Tianhe, który pozwala na jednoczesną obecność trzech tajkonautów, a czasowo - nawet sześciu (w momencie wymiany załogi) astronautów.

Reklama

Pierwszy moduł badawczy Wentian został wyniesiony pod koniec lipca 2022 roku, zaś drugi - jak wiemy - oczekuje na wyniesienie. Każdy z nich ma masę ponad 20 ton. Mengtian będzie wyposażony w śluzę powietrzną dającą dostęp do ramienia robotycznego. Ponadto wewnątrz Mengtiana, jako jeden z przyrządów naukowych, znajdzie się zegar atomowy. W segmentach mają odbywać się przede wszystkim różnego typu eksperymenty z wielu dziedzin nauki, włączając badanie mikrograwitacji, promieniowania, medycyny kosmicznej, budownictwa kosmicznego i biotechnologii.

Wobec zbliżającego się momentu ukończenia budowy chińskiej stacji przypomnijmy słowa Zhou Jianpinga, który przed paroma miesiącami oznajmił, że Tiangong otworzy się na podmioty komercyjne (aktualnie jedynym operatorem stacji są rządowe przedsiębiorstwa i agencje), co mogłoby także oznaczać przyczynek do rozwoju chińskiej turystyki kosmicznej. Miałaby to być odpowiedź na działania Stanów Zjednoczonych i coraz to większej popularyzacji prywatnych lotów realizowanych przez przedsiębiorstwa takie jak Blue Origin, Virgin Galactic i SpaceX. Przewiduje się, że stacja Tiangong po ukończeniu (co ma nastąpić jeszcze w tym roku) ma funkcjonować na niskiej orbicie okołoziemskiej jeszcze przez co najmniej 10 lat.

Czytaj też

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!