Reklama

Statki Kosmiczne

Chińska stacja narzędziem zarobku? Plany na jej komercjalizację

Autor. Shujianyang/Wikimedia/CC BY-SA 4.0

Chiny planują przygotowanie swojej aktualnie budowanej stacji kosmicznej Tiangong do działań komercyjnych. Tego typu informację ujawnił podczas wywiadu dla Chińskiej Telewizji Centralnej Zhou Jianping, główny projektant chińskiego załogowego programu kosmicznego.

Reklama

Wielkimi krokami zbliża się ukończenie chińskiej stacji orbitalnej Tiangong (tłum. Niebiański Pałac). Zakończono pierwszy etap budowy, który polegał na umieszczeniu w kwietniu 2021 roku na LEO (perygeum 389 km, apogeum 395 km, inklinacja 41,58°) głównego modułu Tiānhé. Od kwietnia ub. r. odbyły się po dwa loty zaopatrzeniowe (Tianzhou 2 i 3) jak i załogowe (Shenzhou 12 i 13).

Reklama

W ostatnim czasie główny projektant chińskiego załogowego programu kosmicznego - Zhou Jianping - podzielił się nowymi informacjami dotyczącymi omawianej stacji. Oznajmił on, że gdy stacja osiągnie pełną gotowość operacyjną, to możliwym będzie rozpoczęcie zróżnicowanej działalności, polegającej m.in. na współpracy z podmiotami komercyjnymi. Obecnie jedynym uprawnionym podmiotem do korzystania z dobrodziejstw stacji Tiangong jest Chińska Republika Ludowa i jej państwowe organy.

Czytaj też

Zauważamy, że zamysł władz jest dość podobny w swojej idei do amerykańskiego przedsięwzięcia (dokładniej narodowej agencji kosmicznej NASA) w zakresie komercyjnych lotów (załogowych i zaopatrzeniowych) na ISS pod nazwą Commercial Crew and Cargo Program. "Komercyjne zaangażowanie w przestrzeni kosmicznej jest przedmiotem zainteresowania dla nas wszystkich. [...] Świadczy to o rosnącym znaczeniu sektora kosmicznego dla nauki i rozwoju gospodarczego" - powiedział Zhou.

Reklama

Dodał on, że Chiny będą aktywnie promować i zachęcać do udziału zagranicznych astronautów oraz kosmonautów w pracach naukowych (razem z tajkonautami), jakie będą prowadzone na Niebiańskim Pałacu jako element międzynarodowej współpracy. Biorąc pod uwagę obecną sytuacje związaną z planowanym w tej dekadzie zakończeniem działania Międzynarodowej Stacji Kosmicznej oraz otwieranie się Chin się na kooperację z zagranicznymi podmiotami w przemyśle kosmicznym rodzi to szanse na niemały sukces, szczególnie wtedy, gdy do gry wejdzie turystyka kosmiczna.

Czytaj też

Do zakończenia budowy stacji pozostało jeszcze sześć misji polegających na wystrzeleniu dwóch statków towarowych, dwóch załogowych statków kosmicznych i dwóch modułów laboratoryjnych (Wentian i Mengtian). Oba moduły, każdy o masie ponad 20 t, zostaną wyniesione na orbitę przy pomocy rakiet Długi Marsz 5B z centrum kosmicznego Wenchang na wyspie Hajnan i zostaną dołączone do modułu głównego o nazwie Tiānhé. Ten człon natomiast jest największym statkiem kosmicznym jaki kiedykolwiek zbudowała Chińska Republika Ludowa. Stacja Tiangong po ukończeniu (co ma nastąpić jeszcze w tym roku) ma funkcjonować na niskiej orbicie okołoziemskiej jeszcze przez co najmniej 10 lat.

Reklama

Komentarze

    Reklama