Reklama

Statki Kosmiczne

Nieudany debiut chińskiej rakiety napędzanej metanem

Autor. LandSpace

14 grudnia 2022 r. miał miejsce nieudany start chińskiego systemu nośnego Zhuque-2. Misja była pierwszym chińskim projektem rakiety napędzanej metanem. Mimo negatywnego wyniku startu jest to wielki kamień milowy dla rozwoju zdolności w kontekście przeprowadzania lotów kosmicznych.

Reklama

W ubiegłą środę, chińska firma LandSpace podjęła próbę startu swojej nowej rakiety Zhuque-2, która jako pierwsza na świecie jest napędzana metanem. Misja okazała się jednak niepowodzeniem, a przyczyna awarii jest obecnie w fazie badawczej. LandSpace na swoim koncie ma dwie próby startu rakiety nośnej. Ostatnia miała miejsce cztery lata temu z dużo prostszą i mniejszą rakietą na paliwo stałe Zhuque-1, ale również zakończyła się niepowodzeniem.

Reklama

Zhuque-2, rakieta napędzana ciekłym metanem, wystartowała z kosmodromu Jiuquan znajdującego się na Pustyni Gobi, około 9:30 rano czasu polskiego. W Internecie, niedługo po starcie rakiety, pojawiły się nagrania obrazujące całą sytuację. Z dostępnych danych można wywnioskować, że pomimo poprawnego działania pierwszego stopnia Zhuque-2, problemy z drugim stopniem spowodowały niepowodzenie misji.

Czytaj też

Wczesne raport wskazują na udany proces lotu do momentu wyłączenia głównego silnika w drugim stopniu systemu nośnego. Wydaje się jednak, że nastąpiło to wcześniej niż oczekiwano. Chiński system nośny, aby osiągnąć docelową wysokość orbitalną musiał uzyskać prędkość blisko 8 km/s, podczas gdy dane telemetryczne wskazują, że Zhuque-2 rozwinął wartość do 5 km/s.

Reklama

Dodatkowo raporty donoszą, że system nośny miał ze sobą ładunek w postaci 14 satelitów, które miały zostać wyniesione na orbitę synchroniczną ze Słońcem. Jeśli te informacje okażą się potwierdzone, nieudany start Zhuque-2 oznaczałby również utratę całego sprzętu. Dokładne informację nie zostały dotychczas podane przez stronę chińską. W swoim najnowszym oświadczeniu firma LandSpace potwierdziła jedynie anomalia w drugim stopniu rakiety i poinformowała, że sprawa jest obecnie badana przez zespół zaangażowany w misję.

Misja systemu nośnego Zhuque-2 była pierwszym w historii startem rakiety metanowej. Warto również podkreślić, że firma pracuje już nad drugą rakietą typu Zhuque-2, a dokładniej nad wariantem Zhuque-2A, który będzie posiadać trzeci stopień napędzany pojedynczym silnikiem Tianque-11, natomiast w wyniku ostatniej próby, nie wiadomo jak zmieni się harmonogram nowego projektu.

Czytaj też

Dwustopniowy system nośny Zhuque-2 opracowany przez chińskie przedsiębiorstwo posiada wysokość całkowitą 49,5 m i średnicę podstawy 3,35 m. Rakieta jest w stanie wynieść ładunek o wadze 4 ton na orbitę heliosynchroniczną lub 6 ton na niską orbitę okołoziemską. Ciekawym faktem jest tłumaczenie słowa Zhuque, które w mitologii chińskiej oznacza Szkarłatnego Ptaka, jednego z czterech Strażników Nieba.

Reklama

Komentarze (2)

  1. Popiel

    "(...) Rakieta jest w stanie wynieść ładunek o wadze 4 ton na orbitę heliosynchroniczną lub 6 ton na niską orbitę okołoziemską (...)"- chyba jednak nie jest w stanie

  2. Gall Anonim

    Zhuwue-2 nie jest pierwszą rakietą napędzaną metanem. Jest nią rakieta firmy SpaceX Falcon-9.

Reklama

Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!