Nowe skafandry dla kosmonautów. Trwają prace nad prototypem
![Rosyjski kosmonauta, Siergiej Riazański - podczas spaceru kosmicznego. Fot. Roskosmos [roscosmos.ru]](https://cdn.defence24.pl/2021/04/19/800x450px/2HX4stkBMghFyMy7njjHmzipad55W289q6QDm24W.5a8l.webp)
Rosyjskie przedsiębiorstwo NPP Zvezda opracowało prototyp ramienia dla skafandra kosmicznego opartego na technologii egzoszkieletu. Wyposażenie może w przyszłości posłużyć do misji na planowaną, rosyjską stację kosmiczną ROS.
Informację o zakończeniu prac nad prototypem ramienia podał dyrektor generalny przedsiębiorstwa Zvezda Siergiej Pozdniakow państwowej agencji prasowej TASS. Badanie nad możliwością wykorzystania egzoszkieletu rozpoczęły się w 2022 r., kiedy rosyjscy inżynierowie skupili się na prototypowych częściach ramienia i nogi.
Skafander do planowanej stacji kosmicznej
Według Pozdniakowa wyposażenie może w przyszłości posłużyć kosmonautom do misji na planowaną stację orbitalną ROS. Z tego powodu Zvezda zdecydowała w pierwszej kolejności zająć się prototypem ramienia, gdyż jak stwierdził dyrektor generalny przedsiębiorstwa ”to nie jest Księżyc, gdzie się chodzi. Dlatego większy nacisk kładzie się na poprawę ruchomości ramion (…)”.
W komunikacie prasowym ze strony TASS brakuje jednak informacji o planowanej dacie wdrożenia nowych skafandrów. Pozdniakow stwierdził, że w początkowych misjach do planowanej stacji kosmicznej kosmonauci będą wyposażeni w skafandry wykorzystywane w lotach do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej - Sokol.
Te ostatnie zostały opracowane w latach 70. XX wieku, głównie po katastrofie misji Sojuz 11 w 1971 r., kiedy doszło dekompresji kabiny, a w skutek tego śmierci kosmonautów powracających z radzieckiej stacji Salut 1. Jednym z błędów był brak grubych skafandrów przystosowanych do misji załogowych.
NPP Zvezda dostało zlecenie opracowania odpowiedniego wyposażenia, a wynikiem prac był skafander Sokol, którego zmodernizowana wersja jest wykorzystywany przez kosmonautów w statkach kosmicznych do dzisiaj. Podczas spacerów kosmicznych Rosjanie wykorzystują natomiast skafandry Orlan.
Rosyjska stacja orbitalna
W lipcu 2024 r. rosyjska agencja Roskosmos zaprezentowała wstępny harmonogram budowy stacji kosmicznej, z którego wynika, że pierwszy moduł ma trafić na niską orbitę okołoziemską w 2027 r. Segmentem głównym zostanie Moduł Naukowo-Energetyczny (NEM), który ma zostać wyniesiony przez system nośny Angara-A5M.
Z NEM zostanie zintegrowany moduł węzłowy i śluza powietrzna, dzięki którym możliwe będzie zadokowanie pojazdu i dotarcie pierwszej załogi. Oczekuje się, że pierwsza misja załogowa zostanie wysłana na placówkę rok później, a więc w 2028 r. Więcej informacji o rosyjskiej stacji orbitalnej dostępnych jest TUTAJ.