Statki Kosmiczne
Nowe statki kosmiczne Chin. Debiuty jeszcze w tym roku

Chińska Republika Ludowa planuje w tym roku wystrzelić dwa nowe statki kosmiczne, które dostarczą zaopatrzenie do stacji Tiangong. Do tych misji mają zostać wykorzystane komercyjne systemy nośne.
Sektor kosmiczny w Chinach rozwija się w niezwykle dynamicznym tempie. Bieżący rok może być pod tym względem ponownie przełomowy, gdyż Państwo Środka planuje debiuty nowych rakiet nośnych, a także statków kosmicznych. Najważniejsze projekty dotyczą statków zaopatrzeniowych (cargo), które będą mogły wykonywać regularne loty na chińską stację kosmiczną Tiangong (tłum. Niebiański Pałac).
Nadchodzi wsparcie
Aktualnie do stacji Tiangong realizowane są loty zaopatrzeniowe za pomocą kapsuł Tianzhou. Państwo Środka ma jednak ambitne plany w zakresie swojej narodowej stacji kosmicznej, dlatego potrzebuje wsparcia w postaci nowych rozwiązań, które zapewnią bardziej elastyczne możliwości misji. Wprowadzenie do użytku dwóch nowych statków kosmicznych będzie kolejnym dowodem postępu krajowego przemysłu.
Pierwszym z opracowywanych rozwiązań jest wahadłowiec Haolong produkcji Chengdu Aircraft Design Institute, działającego w ramach Aviation Industry Corporation. Ten sam instytut opracował niektóre z chińskich myśliwców, w tym J-20, J-10 i FC-1. Projekt promu został zaprezentowany podczas ubiegłorocznych targów Air Show w Chinach.
AVIC’s "Haolong" cargo spaceplane is a reusable spacecraft with rotating wings and a docking port, designed for low-cost space station cargo missions. It has a large wingspan and high lift-to-drag ratio. #ZhuhaiAirshow Source:https://t.co/VhXhOtwiBJ pic.twitter.com/4QAwJb7p5G
— CNSA Watcher (@CNSAWatcher) November 10, 2024
Z przekazanych informacji wynika, że Haolong-1 będzie mierzyć 10 metrów przy rozpiętości skrzydeł na poziomie 8 metrów. Pojazd będzie w stanie transportować do chińskiej stacji kosmicznej do 1,8 ton ładunku. Frachtowiec będzie zdolny do kontrolowanego wejścia w atmosferę Ziemi. Jego misje, podobnie jak w przypadku innych tego typu promów, będą kończyć się lądowaniem na pasie startowym.
W ramach pierwszej misji statek Haolong zostanie wystrzelony za pomocą również debiutującego systemu nośnego Zhuque-3 firmy Landspace. Jest to dwustopniowa rakieta wielokrotnego użytku o średnicy 4,5 metrów i długości 76,6 metrów. System będzie wyposażony w dziewięć silników Tianque-12B zasilanych mieszanką ciekłego metanu i ciekłego tlenu. Zhuque-3 będzie mógł wynieść na niską orbitę okołoziemską (LEO) do 21 t ładunku. Lot planowany jest na trzeci kwartał 2025 r.
Drugim z opracowywanych przez Chiny statkiem zaopatrzeniowym jest Qingzhou. Prace nad tym rozwiązaniem są prowadzone przez państwowe Innovation Academy for Microsatellites, będące częścią Chinese Academy of Sciences. Z dostępnych informacji wynika, że będzie to jednomodułowy statek transportowy o pojemności 27 metrów sześciennych, zdolny do przewożenia ładunku o wadze od 1,8 do 2 ton.
Two new cargo resupply spacecrafts under development:
— China 'N Asia Spaceflight 🚀𝕏 🛰️ (@CNSpaceflight) November 23, 2024
expandable QingZhou-1
reusable HaoLong-1 spaceplane https://t.co/YMWrK9HY38 pic.twitter.com/SoB6Hbcw9N
Kapsuła zostanie wystrzelona w kierunku stacji kosmicznej Tiangong za pomocą rakiety nośnej Kinetica-2 (Lijian-2), która również będzie wielokrotnego użytku. Za jej opracowanie odpowiada CAS Space. Ponad 50-metrowy system o średnicy 3,35 m będzie mógł przenosić do 12 t ładunku użytecznego na LEO lub 7,8 t na SSO. Debiut tej rakiety z nową kapsułą cargo na pokładzie odbędzie się nie wcześniej niż we wrześniu br.
Ważny rok
Niedawno rozpoczęty 2025 r. może być dla Chin szczególnie udany. Główne misje na ten okres obejmują m.in. załogowe loty Shenzhou-20 i -21, misje statku transportowego Tianzhou do chińskiej stacji kosmicznej, a także misja Tianwen-2, której celem jest pobranie i dostarczenie na Ziemię próbek z asteroidy znajdującej się w pobliżu naszej planety. Oprócz tego planowane jest przeprowadzenie pierwszych misji wyżej opisanych statków kosmicznych oraz nowych systemów nośnych.
Dodatkowo Chiny regularnie rozwijają swoje konstelacje satelitarne (GuoWang oraz Qianfan). Oba projekty zakładają zbudowanie sieci satelitów, składających się z kilkunastu tysięcy jednostek, które będą świadczyć globalne usługi szerokopasmowego Internetu. Chińska Armia Ludowo-Wyzwoleńcza wyraziła zamiar potencjalnego wykorzystania budowanych megakonstelacji do swoich działań operacyjnych, dlatego są to ważne projekty również ze względu na potrzeby wojska.