Reklama

Statki Kosmiczne

Pierwsza prywatna misja na ISS już niebawem

Autor. Axiom Space [axiomspace.com]

W perspektywie najbliższych dwóch miesięcy na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS) ma trafić pierwsza w historii misja załogowa w całości realizowana potencjałem komercyjnym i w prywatnym składzie - pod kierunkiem firmy Axiom Space. Na początku lutego br. uzyskano formalne dopuszczenie do lotu wszystkich czterech członków zgłoszonego zespołu astronautycznego.

Reklama

NASA oraz międzynarodowi partnerzy Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) zaakceptowali skład załogi wytypowanej do lotu firmy Axiom Space, zarejestrowanego jako Axiom Mission 1 (w skrócie Ax-1). Termin startu tej misji zapowiedziano na 30 marca br. - odpalenie ma zostać przeprowadzone w Centrum Lotów Kosmicznych Kennedy’ego na Florydzie (USA) z wykorzystaniem rakiety Falcon 9 firmy SpaceX.

Reklama

Dowódcą załogi będzie Michael López-Alegría, który urodził się w Hiszpanii, dorastał w USA i ma doświadczenie jako były astronauta NASA. Rolę pilota misji ma pełnić z kolei Larry Connor, amerykański przedsiębiorca i pilot akrobacyjny. Pozostali członkowie załogi to Mark Pathy z Kanady oraz Eytan Stibbe z Izraela.

Lot Axiom Mission 1 będzie pierwszą w historii w pełni prywatną wyprawą załogową na stację orbitalną (rakieta, statek i personel misji wywodzą się z firm sektora prywatnego, a nie z zasobów agencji państwowej). W czasie lotu pomiędzy Ziemią a stacją kosmiczną załoga będzie się znajdować w statku Crew Dragon "Endeavour". Po 10 dniach pobytu na orbicie, w tym 8 dniach na pokładzie stacji ISS, członkowie misji powrócą na Ziemię.

Reklama

Czytaj też

Astronauci mają przeprowadzić aktywności "naukowe, edukacyjne i komercyjne". Ich dokładny plan czeka jeszcze na zatwierdzenie.

„Celem misji Ax-1 jest ustanowienie standardu dla wszystkich przyszłych prywatnych misji pod względem przygotowania i profesjonalizmu. Ax-1 skupia się na wielu zadaniach naukowych i dotyczących popularyzacji, czekamy na sfinalizowanie programu lotu” - wskazał López-Alegría. Członkowie załogi trenowali w ośrodkach NASA od sierpnia 2021 roku, aby zapoznać się z systemami stacji kosmicznej, przyrządami naukowymi i procedurami bezpieczeństwa. Trenowano także w ośrodkach Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) oraz SpaceX.

Celem NASA na najbliższe lata jest zwiększenie roli prywatnych firm w operacjach na niskiej orbicie okołoziemskiej. Niedawno ogłoszono, że firma Axiom Space została wybrana do rozpoczęcia rozmów na temat drugiej prywatnej misji astronautów. Wcześniej, w styczniu 2020 roku, NASA wybrała tę firmę do zaprojektowania i opracowania komercyjnych modułów dla stacji kosmicznej. W ostatnim czasie przedsiębiorstwo zakończyło wstępne prace projektowe dla dwóch modułów oraz ich głównej struktury. Oprzyrządowanie dla pierwszego z modułów jest aktualnie w toku produkcji.

Czytaj też

Źródło: PAP

Reklama

Komentarze

    Reklama