Reklama

Statki Kosmiczne

NASA o planach wydłużenia aktywności ISS. Nowa wizja przejścia na komercyjne usługi

Autor. NASA

W odpowiedzi na niedawne deklaracje amerykańskich władz o gotowości do utrzymywania Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) do 2030 roku, NASA zaktualizowała swoje założenia dotyczące przebywania załóg oraz aktywności naukowo-badawczej na orbicie okołoziemskiej. Ujęto je w nowej wersji oficjalnego agencyjnego raportu wyznaczającego perspektywę stopniowego przechodzenia (w przedmiocie utrzymywania powierzchni stacyjnych) na usługi świadczone przez prywatne firmy z branży kosmicznej.

Reklama

31 grudnia 2021 r. NASA potwierdziła, że otrzymała od amerykańskiej administracji prezydenckiej deklarację gotowości do przedłużonego publicznego utrzymania Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) - do 2030 roku. W związku z tym specjaliści agencji przedłożyli do Kongresu nową wersję opracowania z planem użytkowania obiektów stacyjnych, uwzględniającego zakładane odchodzenie od samodzielnego (rządowego) zapewniania aktywności takiej infrastruktury.

Reklama

Najnowszy dokument, datowany na styczeń 2022 r., jest aktualizacją raportu „International Space Station Transition Report” z 30 marca 2018 r. Zmodyfikowana wersja definiuje zaktualizowane cele na najbliższą dekadę dotyczące działania ISS, a także ewentualnych stacji komercyjnych oraz tempa przechodzenia na usługi świadczone na orbicie przez prywatnych dostawców.

Czytaj też

Plan zawiera opis transferu działań załogowych i naukowych na LEO, prowadzonych dla amerykańskich agencji rządowych, międzynarodowych partnerów ISS, a także użytkowników ISS National Laboratory (ISS NL), zespołów badawczo-inżynieryjnych, środowiska akademickiego i innych partnerów handlowych. Raport szczegółowo określa też cele operacyjności ISS na następną dekadę, a także kroki podejmowane w celu rozwoju zarówno podaży, jak i popytu w gospodarce nastawionej na działalność orbitalną. Przedstawione założenia obejmują również zarys kroków technicznych i budżetu wymaganego do zrealizowania tranzycji.

Reklama
YouTube cover video

NASA zakłada, że do 2030 roku uda się na tyle rozwinąć amerykańskie prywatne firmy kosmiczne, że będą w stanie prowadzić na niskiej orbicie okołoziemskiej zadania, które wykonywano do tej pory rządowym potencjałem na stacji ISS. Przykładowo, w ostatnich dwóch latach NASA podpisała porozumienia o przyłączeniu komercyjnego modułu do stacji ISS (firma Axiom Space), a także zaprojektowaniu trzech samodzielnych komercyjnych stacji kosmicznych (firmy: Blue Origin, Nanoracks LLC, Northrop Grumman Systems Corporation). Wcześniej już natomiast na ISS znalazł się chociażby prywatny nadmuchiwany moduł BEAM firmy Bigelow Aerospace oraz komercyjna platforma robocza dla eksperymentów na zewnątrz ISS - Bartolomeo firmy Airbus.

Czytaj też

W raporcie wskazano dalej, że NASA ma być jednym z wielu klientów komercyjnych przedsięwzięć, zamawiając cywilne usługi potrzebne na użytek rządowy. Wcześniej agencja ma wspomagać uzyskiwanie samodzielności orbitalnej i sam rozwój sektora prywatnego, aby umożliwić płynne przejście z działań prowadzonych instytucjonalnie na ISS w stronę prywatnego utrzymania samodzielnych powierzchni stacyjnych.

Najbliższe lata dla NASA na stacji ISS mają stać pod znakiem realizacji pięciu głównych celów: umożliwienia głębokiej eksploracji kosmosu, prowadzenia badań z korzyściami dla ludzkości, wsparcia amerykańskiego sektora kosmicznego, prowadzenia międzynarodowej współpracy, inspirowania ludzkości.

W styczniu 2031 roku Międzynarodowa Stacja Kosmiczna ma zostać zdeorbitowana. Jej trajektoria będzie stopniowo obniżana z wysokości około 400 km nad Ziemią. Miejscem zakończenia kontrolowanej deorbitacji ma być Ocean Spokojny.

Kompletna treść zaktualizowanego raportu NASA jest dostępna do wglądu na stronie internetowej agencji .

Czytaj też

Źródło: NASA/PAP

Reklama

Komentarze

    Reklama