Statki Kosmiczne
Pierwszy spacer rosyjskich kosmonautów w 2022 roku
Kosmonauci Anton Szkaplerow i Piotr Dubrow przeprowadzili pierwszy rosyjski spacer kosmiczny w 2022 r. Rosyjska aktywność pozapojazdowa miała na celu integrację nowego modułu Priczał z rosyjskim segmentem Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS).
19 stycznia br. o godz. 20:29 czasu polskiego, dwóch rosyjskich kosmonautów pomyślnie zakończyło spacer kosmiczny. Był to pierwszy raz w nowym roku kalendarzowym, kiedy to Rosjanie pracowali w otwartej przestrzeni kosmicznej oraz 51. spacer w ramach rosyjskiego programu kosmicznego. Podczas owej aktywności nowy moduł węzłowy Priczał został zintegrowany z rosyjskim segmentem ISS Nauka i przygotowany do dokowania załogowych oraz towarowych statków kosmicznych w przyszłych misjach. W pierwszym tegorocznym rosyjskim spacerze kosmicznym brali udział kosmonauci: dowódca misji Anton Szkaplerow i inżynier lotu Piotr Dubrow.
Czytaj też
Trwająca łącznie 7h i 11 min aktywność poza orbitującą stacją była trzecią tego typu w karierze Szkaplerowa i czwartą Dubrowa. Jak podała Rosyjska Agencja Kosmiczna podczas spaceru rosyjscy kosmonauci zainstalowali i podłączyli na zewnątrz modułu anteny systemowe, przenieśli kamerę telewizyjną (która była poprzednio używana do dostarczania obrazu podczas dokowania Priczału z Nauką, a teraz będzie używana do dostarczania obrazu zbliżających się pojazdów), zainstalowali kilka kabli dla zautomatyzowanego systemu renderowania Kurs, które muszą być odpowiednio poprowadzone pomiędzy modułami oraz cele ułatwiające dokowanie statku kosmicznego, a także poręcze do przejścia między nowymi modułami rosyjskimi.
Czytaj też
Moduł Priczał przybył na ISS w listopadzie 2021 roku, niosąc 700 kg ładunku dla załogi 66. ekspedycji. Jego zadaniem jest zwiększenie możliwości technicznych i operacyjnych rosyjskiego segmentu stacji poprzez dokowanie systemów transportowych. Miniony spacer o oznaczeniu EVA-51 jest częścią serii około sześciu wyjść w przestrzeń kosmiczną na ISS, jakie mają mieć miejsce w 2022 roku. Ich celem ma być pełna integracja rosyjskiego modułu Nauka ze stacją.
Pierwszy statek kosmiczny zadokuje do nowego modułu 18 marca. Będzie to załogowy Sojuz MS-21, z kosmonautami Rosyjskiej Agencji Kosmicznej - Olegiem Artiemjewem, Denisem Matwiejewem i Siergiejem Korsakowem. Jak podała NASA, na wiosnę tego roku zaplanowane są kolejne spacery kosmiczne w celu zainstalowania do modułu Nauka europejskiego ramienia robotycznego, które obejmie instalację zewnętrznego panelu kontrolnego, umożliwiającego kosmonautom ręczną obsługę urządzenia.
Wideo: Rok dronów, po co Apache, Ukraina i Syria - Defence24Week 104