Reklama

Statki Kosmiczne

Drugi spacer kosmiczny w trakcie misji Shenzhou-13

Autor. CMSA/BACC

Członkowie chińskiej załogi w ramach trwającej misji Shenzhou-13 przeprowadzili 26 grudnia swój drugi spacer kosmiczny. Podczas pobytu na zewnątrz trzonowego modułu Tianhe, kosmonauci zainstalowali nową panoramiczną kamerę, której zadaniem jest monitorowanie powstającej chińskiej stacji.

EVA (Extravehicular Activity), czyli aktywność nazywana najczęściej spacerem kosmicznym, zazwyczaj ma na celu instalacje lub naprawę sprzętu na zewnątrz modułu danej stacji kosmicznej. Tak było także w tym przypadku, gdy załoga misji Shenzhou-13 odbyła swój drugi kosmiczny spacer trwający dokładnie 6 godz. i 11 min. złonkowie załogi misji przeprowadzili wszystkie zaplanowane działania oraz przetestowali różne metody przemieszczenia obiektów na zewnątrz zalążkowej stacji kosmicznej Tiangong.

Jeden z kosmonautów, Ye Guangfu (dla którego była to dopiero pierwsza aktywność na zewnątrz stacji) otworzył właz śluzy powietrznej Tianhe 26 grudnia o godz. 11:44 czasu polskiego. Razem z nim, na zewnątrz stacji podążył dowódca misji, Zhai Zhigang, dla którego był to już trzeci spacer kosmiczny w życiu. Pozostały członek załogi tejże misji - kosmonautka Wang Yaping asystowała z wnętrza Tianhe, obsługując robotyczne ramię modułu. Należy przypomnieć, że ponad miesiąc temu sama Yaping została pierwszą Chinką, która wyszła w otwartą przestrzeń kosmiczną.

Czytaj też

Chińscy kosmonauci rozmieścili zewnętrzną kamerę zwaną "kamera panoramiczna C", której głównym zadaniem jest obserwacja kadłuba statku kosmicznego, jak i monitorowanie odległości między bateriami słonecznymi, a ramieniem robotycznym w ruchu. Zainstalowano także platformę do unieruchomienia stóp oraz przećwiczono współpracę związaną z przemieszczaniem się obiektów na zewnątrz stacji bez korzystania z robotycznego ramienia. Wszystkie działania modernizacyjne i testy sprzętu na zewnątrz modułu przebiegły pomyślnie. "Bardzo dziękuję za ciężką pracę. Pozostawiliście nam bardzo piękne zdjęcia. Wszyscy członkowie zespołu naziemnego i centrum astronautów są z was dumni" - oznajmił kosmonautom zespół wsparcia naziemnego.

Podczas misji Shenzhou-13 astronauci używają ulepszonej wersji kombinezonu Feitian drugiej generacji, która oferuje wsparcie dla ośmiogodzinnych aktywności poza stacją w porównaniu do tylko czterech godzin wersji poprzedniej. Ponadto deklarowana jest także wyższa mobilność.

Załoga misji Shenzhou-13 wystartowała 15 października 2021 roku i oczekuje się, że pozostanie na pokładzie chińskiej stacji kosmicznej do marca 2022 roku. W nadchodzącym roku rozpocznie się również rozbudowa stacji, z modułami naukowymi Wentian i Mengtian, które zostaną zainstalowane w późniejszym terminie tego roku. "Będzie to kamień milowy w rozwoju naszego załogowego programu kosmicznego, chińskiego programu, zapoczątkowując jego nową erę" - powiedział Zhou Jianping, główny projektant chińskiego programu lotów kosmicznych.

Czytaj też

Reklama

Komentarze

    Reklama