Statki Kosmiczne
Sojuz MS-21 zadokował do ISS. Rosjanie w żółto-niebieskich kombinezonach
W zeszły piątek z kosmodromu Bajkonur wystartował załogowy Sojuz z trzema kosmonautami na pokładzie. Jak doniosła telewizja SkyNews Rosjanie weszli na pokład Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) w dwukolorowych kombinezonach, które były zbieżne z barwami widniejącymi na fladze Ukrainy. Weług rosyjskiej załogi służyło to tylko i wyłącznie odróżnieniu się od reszty załogi ISS.
Rosyjski załogowy statek kosmiczny Sojuz MS-21, na pokładzie którego znaleźli się kosmonauci Oleg Artemiew, Denis Matwiejew i Siergiej Korsakow, wystartował w piątek 18 marca o godz. 16:55 czasu polskiego z kosmodromu Bajkonur w Kazachstanie. Pojazd został wyniesiony w przestrzeń kosmiczną za pomocą rakiety nośnej Sojuz-2.1a.
Czytaj też
Rosyjska załoga statku kosmicznego Sojuz zadokowała do ISS po trzech godzinach, a kosmonauci dołączyli do stacjonujących już tam dwóch innych Rosjan, czterech Amerykanów i Niemca. Od samego początku rzuciły się w oczy żółto-niebieskie kombinezony nowej zmiany. Pytano dowódcę, Olega Artmiewa, czy nosząc taki skafander chciał coś w ten sposób przekazać. Ten odparł, że założył go jedynie po to, by odróżnić się od reszty załogi ISS.
Przyszła nasza kolej na to, by wybrać kolor ubrania, a że mieliśmy zgromadzone dużo żółtego materiału, zdecydowaliśmy, że trzeba go zużyć. To właśnie powód dla którego nosiliśmy stroje takiego koloru.
Oleg Artemiew
3 Russian cosmonauts docked with the International Space Station today and came on board in the colors of the Ukrainian flag.
— Visegrád 24 (@visegrad24) March 19, 2022
Oleg Artemyev:
"It was our turn to pick a color. We had accumulated a lot of yellow material so we needed to use it. That’s why we had to wear yellow." pic.twitter.com/dbZ18NnQ0v
Była to pierwsza od 2000 r ( nie licząc Sojuza MS-19 z filmową ekipą ). misja z załogą złożoną wyłącznie z rosyjskich kosmonautów. Przez ten czas obsada Sojuza była mieszana: obok Rosjan obecni byli Amerykanie lub astronauci z innych państw - na przykład członkowskich Europejskiej Agencji Kosmicznej. Zdarzało się też, że wnętrze Sojuza było goszczone przez kosmicznych turystów, tak jak to miało miejsce podczas minionej, załogowej misji MS-20 na ISS. Wtedy zabrano na pokład stacji trzyosobową załogę, w składzie której znalazł się japoński przedsiębiorca Yusaku Maezawa, który jest kojarzony z pomysłem lotu wokół Księżyca przy pomocy rakiety Starship firmy SpaceX. Towarzyszył jemu asystent oraz Rosjanin - dowódca misji.
Czytaj też
Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) zerwała w czwartek współpracę ze swym rosyjskim odpowiednikiem, agencją Roskosmos, w związku z inwazją Rosji na Ukrainę, natomiast NASA zapewniła, że nadal będzie współpracować z Rosją w ramach misji na ISS, a pod koniec marca, zgodnie z planem, na pokładzie rosyjskiej kapsuły na Ziemię powrócą amerykański astronauta Mark Vande Hei i dwóch rosyjskich kosmonautów - Anton Szkaplerow i Piotr Dubrow.