Reklama

Statki Kosmiczne

Testy księżycowej wersji Starshipa

Wizualizacja Starship HLS
Wizualizacja Starship HLS
Autor. NASA

NASA poinformowała o przeprowadzonych testach systemów dokowania załogowej kapsuły Orion oraz lądownika Starship HLS, opracowywanego przez firmę Elona Muska. Pozytywnie zakończone prace to kolejny krok w stronę misji Artemis III, która zakłada lądowanie astronautów na naturalnym satelicie Ziemi.

Celem programu Artemis, realizowanego przez NASA we współpracy z amerykańskim sojusznikami oraz firmami prywatnymi, ma na celu zapewnienie trwałej obecności człowieka na Księżycu. Projekt zakłada budowę infrastruktury nie tylko na naturalnym satelicie Ziemi, ale również na jej orbicie. W dalszej perspektywie, Księżyc posłuży jako baza wypadowa do kolejnych misji eksploracyjnych, w tym do załogowego lotu na Marsa. Brzmi niemożliwie? Artemis to program o niespotykanej wcześniej skali, natomiast pierwsze kroki do powrotu człowieka na Księżyc już za nami.

Załogowe lądowanie na Srebrnym Globie to cel misji Artemis III. Lot zakłada m. in. przejście załogi z kapsuły Orion do lądownika od SpaceX - Starship HLS (Human Landing System) już na orbicie księżycowej. W tym celu konieczne jest przeprowadzenie testów systemu dokowania statków kosmicznych, co zostało podjęte przez NASA w ostatnich dniach.

Jak możemy przeczytać w komunikacie amerykańskiej agencji kosmicznej, przez 10 dni zespół inżynierów w Johnson Space Center w Houston przeprowadził przy pomocy symulatora około 200 scenariuszy dokowania statków kosmicznych z różnymi kątami podejścia i prędkościami. W testach wykorzystano pełnowymiarowe elementy systemów.

Reklama

Z testów wynika, że w procesie dokowania to Starship HLS będzie w stanie wysunąć system miękkiego przechwycenia (ang. soft capture system) w stronę systemu pasywnego drugiego statku kosmicznego, a następnie połączyć się z nim. Warto dodać, że segment dokowania w Starshipie nie będzie nowym wynalazkiem, a raczej powieleniem tego, które obecnie znajduje się w kapsule Dragon 2, służącej do transportu załogi na Międzynarodową Stację Kosmiczną.

W przyszłości proces będzie jeszcze bardziej urozmaicony, gdyż przejście załogi odbędzie się za pośrednictwem stacji Gateway. Pierwsze elementy placówki mają zostać zintegrowane na Ziemi, a następnie wyniesione na orbitę Księżyca nie wcześniej niż w 2025 r. przy pomocy systemu Falcon Heavy.

Plan misji Artemis III
Plan misji Artemis III
Autor. NASA; Kent Chojnacki, Manager, Systems Engineering & Integration (SE&I) Office

Misja Artemis I, zakończona 11 grudnia 2022 r., miała na celu przede wszystkim przeprowadzenie lotnych testów rakiety Space Launch System (SLS) i kapsuły Orion przed przyjęciem pierwszych astronautów na pokład, co ma nastąpić w listopadzie br., w ramach misji Artemis II. Będzie ona polegać na obleceniu Księżyca przez czterech astronautów na wysokości ok. 9 tys km nad jego powierzchnią, a następnie bezpieczny powrót na naszą planetę.

Lądowanie na Srebrnym Globie w ramach Artemis III powinno odbyć się w okolicach 2027 r., choć do tej daty także wielu ekspertów ma spore wątpliwości z uwagi na opóźnienia niektórych projektów.

Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!

Reklama
Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!