Reklama

Statki Kosmiczne

SpaceX zaprezentowało nowe skafandry kosmiczne

Autor. SpaceX/Polaris Program

Firma SpaceX zaprezentowała skafandry kosmiczne, które zostaną wykorzystane po raz pierwszy w przyszłej misji Polaris Dawn. Inicjatywa jest realizowana przez firmę Elona Muska oraz miliardera Jareda Isaacmana, a jej celem jest pierwsza w historii, turystyczna aktywność astronautów poza statkiem kosmicznym.

Polaris Dawn to misja koordynowana przez Isaacmana, natomiast jest ściśle związana ze SpaceX - firmą Elona Muska, gdyż w każdym etapie zostanie wykorzystana technologia opracowana przez amerykańskiego giganta. W ramach Polaris Dawn, system nośny Falcon 9 wyniesie kapsułę Dragon z 4-osobową załogą na niską orbitę okołoziemską (LEO), gdzie spędzą kilka dni. Start nastąpi nie wcześniej niż latem 2024 r.

Do tego typu działań astronautów wymagany jest jednak specjalny skafander. W ostatnich dniach taki strój został zaprezentowany przez firmę SpaceX, a w niedalekiej przyszłości zastąpi obecnie wykorzystywane kombinezony Intravehicular Activity (IVA). Te ostatnie są noszone przez członków załogi kapsuły Dragon w lotach do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej i z powrotem.

Reklama

Jak czytamy na stronie amerykańskiego giganta technologicznego, zespoły SpaceX zastosowały nowe materiały, procesy produkcyjne i nowatorskie projekty połączeń, aby zapewnić astronautom większą elastyczność (…)”. Hełm dla astronautów wykonano w technologii druku 3D i zawiera osłonę chroniącą przed promieniami słonecznymi. Dodana została również nowoczesna kamera i wyświetlacz. Więcej szczegółów na temat wyposażenia zostanie przekazane przez Elona Muska w kolejnych tygodniach.

Celem misji Polaris Dawn jest aktywność astronautów na wysokości około 700 km nad Ziemią oraz przeprowadzenie badań związanych z wpływem lotów kosmicznych i promieniowania kosmicznego na organizm człowieka. Kolejna z misji programu Polaris misja zakładałaby natomiast podniesienie orbity i próbę modernizacji Kosmicznego Teleskopu Hubble’a.

Reklama

Całość opisywanego projektu zwieńczyłby załogowy lot Starshipa, natomiast do tego potrzeba jeszcze dużo czasu i pracy. System musiałby przejść certyfikacje poprzez testowe loty bezzałogowe, aby mieć pewność, że w późniejszych misjach zapewni bezpieczeństwo astronautom. Docelowo SpaceX zamierza opracować skafandry do misji na Księżyc oraz Marsa.

Źródło: SpaceX / Space24.pl

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!