Statki Kosmiczne
Statek zaopatrzeniowy Cygnus poleciał na ISS
W ostatnich godzinach towarowa kapsuła kosmiczna Cygnus firmy Northrop Grumman poleciała do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS). Start był szczególny, gdyż po raz pierwszy jego wyniesienie zostało wykonane za pomocą rakiety Falcon 9. Taka decyzja wymagała modyfikacji w systemie nośnym.
Firma SpaceX przeprowadziła już drugi w tym miesiącu start w kierunku Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Kilka tygodni temu byliśmy świadkami rozpoczęcia komercyjnej misji Ax-3, w ramach której na orbitującą placówkę poleciała czteroosobowa załoga, natomiast tym razem do ISS udał się statek kosmiczny Cygnus. Frachtowiec należący do firmy Northrop Grumman dostarczy załodze na stacji niezbędne ładunki, w tym zaopatrzenie, badania naukowe i demonstratory technologii.
Liftoff of Falcon 9 and Cygnus! pic.twitter.com/VgZq7N6jtm
— SpaceX (@SpaceX) January 30, 2024
Start został wykonany z Cape Canaveral na Florydzie 30 stycznia br. chwilę po godzinie 18 czasu polskiego. Podczas misji o oznaczeniu NG-20 Cygnus po raz pierwszy został wyniesiony w przestrzeń kosmiczną za pomocą systemu nośnego Falcon 9, co wymagało pewnych modyfikacji w owiewce ładunkowej. Nie wpłynęły one na ogólne możliwości statku. Po udanym wyniesieniu, dolny stopień Falcona (o oznaczeniu B1077) z powodzeniem wylądował w wyznaczonej do tego strefie (LZ-1).
Cygnus separation confirmed pic.twitter.com/7jpaKaRZGo
— SpaceX (@SpaceX) January 30, 2024
W ramach opisywanej misji Cygnus zabrał na ISS łącznie nieco ponad 3700 kg ładunku, składającego się z materiałów eksploatacyjnych i sprzętu naukowego. Wśród nich możemy znaleźć niezwykle ciekawe technologie, takie jak sprzęt do drukowania metali 3D w warunkach mikrograwitacji (Metal 3D Printer) oraz robot firmy Virtual Incision Corporation, który będzie testować zdalne wykonywanie aktywności chirurgicznych (Robotic Surgery Tech Demo).
Cygnus doleci do ISS 1 lutego br. i następnie spędzi około sześc miesięcy zadokowany do międzynarodowej stacji, po czym wejdzie ponownie w ziemską atmosferę. W ramach tego etapu wyprawy statku zostanie wykonany kolejny eksperyment zwany Kentucky Re-entry Probe Experiment-2 (KREPE-2), który zgromadzi dane systemu ochrony termicznej.
Wszystkie poprzednie loty kapsuły firmy Northrop Grumman odbywały się na rakiecie nośnej Antares 230+. Przypomnijmy, że Northrop planuje wystrzelić co najmniej trzy misje statku Cygnus na rakietach Falcon 9, a kolejne z nich będą wykonywane za pomocą nowego systemu - Antares 330, który jest opracowywany we współpracy z firmą Firefly Aerospace. Debiut nowej, w pełni amerykańskiej wersji rakiety Antares ma zostać przeprowadzony w 2025 r., podczas misji NG-23.
W poprzedniej konstrukcji pierwszy stopień systemu był produkowany przez Ukraińskie Państwowe Biuro Konstrukcyjne Jużnoje i zakłady budowy maszyn Już masz, a dodatkowo był on napędzany rosyjskimi silnikami RD-181, co skutkowało uzależnieniem prac rozwojowych od wschodnich dostawców. W wyniku agresji militarnej prowadzonej przez Federację Rosyjską na terenach Ukrainy, współpraca w tym zakresie została wykluczona.
Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!