Reklama

Statki Kosmiczne

To już dzisiaj! Amerykański lądownik spróbuje osiąść na Księżycu

Autor. Intuitive Machines

Już tylko godziny dzielą Stany Zjednoczone i prywatną firmę Intuitive Machines od lądowania na Księżycu. Z najnowszych informacji wynika, że sonda Nova-C weszła na orbitę naturalnego satelity Ziemi, fotografując przy tym jego powierzchnię. Lądowanie zostało zaplanowane na 22 lutego br. o godzinie 23:30 czasu polskiego.

Już za kilka godzin może nastąpić przełomowy moment dla amerykańskiego sektora kosmicznego. 22 lutego br. o godzinie 23:30 czasu polskiego lądownik Nova-C, opracowany przez firmę Intuitive Machines, podejmie próbę przyziemienia w okolicach krateru Malapert A, znajdującego się blisko południowego bieguna Księżyca. Nova-C ma szansę stać się jedynym w historii, prywatnym statkiem kosmicznym, który wyląduje na naturalnym satelicie Ziemi. Z drugiej strony będzie to pierwsze amerykańskie przyziemienie od misji Apollo 17 z 1972 r.

W ostatnich godzinach Intuitive Machines ogłosiła, że lądownik uruchomił swój silnik główny i wszedł na orbitę księżyca. Podczas przelotu, kamery znajdującej się na Nova-C uchwyciły z relatywnie bliskiej odległości powierzchnię Srebrnego Globu, w tym krater o średnicy około 50 km Bel’kovich K, znajdujący się w północnej części Księżyca. Stan lądownika jest obecnie określany jako doskonały.

Krater Bel’kovich K sfotografowany przez jedną z kamer na lądowniku Nova-C.
Krater Bel’kovich K sfotografowany przez jedną z kamer na lądowniku Nova-C.
Autor. Intuitive Machines via X (dawniej Twitter)

Celem misji IM-1 i lądownika Nova-C, zwanego również Odyseuszem, jest miękkie przyziemienie w pobliżu bieguna południowego, który zalicza się do jednego z najbardziej fascynujących miejsc w naszym Układzie Słonecznym. Na pokładzie sondy umieszczone zostały również ładunki firm prywatnych w ramach programu NASA o nazwie Commercial Lunar Payload Services (CLPS).

Reklama

Nova-C może być pierwszym prywatnym lądownikiem, który wyląduje na naturalnym satelicie Ziemi. Warto jednak zauważyć, że w przeszłości podejmowano już tego typu inicjatywy. Przykładowo w 2023 r. japońska firma ispace wysłała lądownik Hakuto-R, który jednak rozbił się o powierzchnię Srebrnego Globu. W końcówce ubiegłego roku z kolei podobną próbę podjęła amerykańska firma Astrobotic, jednak jej sonda Peregrine doznała wycieku paliwa, a następnie spłonęła w atmosferze Ziemi. W 2019 r. o powierzchnię Księżyca rozbił się izraelski lądownik Beresheet, należący do organizacji non-profit SpaceIL.

Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newsletterazaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!

Reklama
Reklama
Reklama

Komentarze