Reklama

Statki Kosmiczne

USA: szósty lot turystyczny Blue Origin

Autor. Blue Origin

Na początku sierpnia br. firma Blue Origin przeprowadziła szósty lot turystyczny w przestrzeń kosmiczną. Tak jak w przypadku poprzedniej wyprawy, na pokładzie statku znalazło się sześć osób, które zapamiętają kosmiczną wycieczkę.

Reklama

Start został przeprowadzony czwartego sierpnia. Dwustopniowa suborbitalna rakieta New Shepard firmy Blue Origin oderwała się od powierzchni Ziemi w ośrodku Launch Site One w stanie Teksas o godz. 15:57 czasu polskiego.

Reklama

Podróż trwała około 10 min licząc od startu do momentu lądowania. W trakcie operacji statek osiągnął wysokość ok. 106 km nad Ziemią, dając pasażerom kilka chwil pobytu w stanie nieważkości. Szósty turystyczny lot firmy Blue Origin przebiegł bez jakichkolwiek problemów i ok. 10 min później statek wrócił na powierzchnię Ziemi. Był to także trzeci lot miliardera Jeffa Bezosa w obecnym roku.

YouTube cover video

Na pokładzie pojazdu kosmicznego New Shepard znajdowali się twórca treści internetowej Coby Cotton, inżynier Sara Sabry (pierwsza Egipcjanka w kosmosie), inwestor Mário Ferreira (pierwszy Portugalczyk), biznesmen Steve Young, brytyjsko-amerykańska alpinistka Vanessa O'Brien (tym samym stała się pierwszą kobietą, która zdobyła Mount Everest, dotarła do najgłębszego punktu na Ziemi oraz znalazła się w przestrzeni kosmicznej) oraz pionier w dziedzinie technologii Clint Kelly III. Po wylądowaniu załoga nie kryła szczęścia z wydarzenia oraz z tego, że wrócili na ląd w jednym kawałku.

Reklama
Autor. Blue Origin

Firma Blue Origin planuje przeprowadzić jeszcze cztery takie kosmiczne podróże w obecnym roku kalendarzowym. Inauguracyjna misja Blue Orign odbyła się 20 lipca 2021 r. W pierwszej wyprawie ponad linię Kármána uczestniczyli Bezos, jego brat i dwójka innych pasażerów.

Czytaj też

Reklama

Komentarze

    Reklama