Reklama

Statki Kosmiczne

USA: ujawniono szczegóły projektu Blue Ring

Wizualizacja Blue Ring w przestrzeni kosmicznej. Obraz nie pokazuje dokładnej skali platformy.
Wizualizacja Blue Ring w przestrzeni kosmicznej. Obraz nie pokazuje dokładnej skali platformy.
Autor. Blue Origin

Blue Origin ujawniło nowe informacje dotyczące projektu wielofunkcyjnej platformy kosmicznej Blue Ring, która została zapowiedziana jesienią 2023 r. Według oficjalnych komunikatów, urządzenie będzie oferować klientom „możliwość łatwego dostępu i manewrowania na różnych orbitach w opłacalny sposób (…)”.

Jesienią 2023 r. Blue Origin ogłosiło nowy projekt, który usprawni szeroko pojętą logistykę kosmiczną. Blue Ring to platforma skierowana do klientów zarówno rządowych, jak i prywatnych oraz wesprze misje prowadzone w pobliżu średniej orbity okołoziemskiej (MEO) do przestrzeni okołoksiężycowej i dalej.

Reklama

Wówczas nie podano zbyt wielu danych technicznych na temat nowego statku kosmicznego. W komunikacie stwierdzono, że Blue Ring będzie w stanie obsługiwać statki kosmiczne o masie do 3 t, zapewniając usługi, tj. tankowanie, transport ładunków na wyższe orbity, przesył danych oraz inne działania związane z logistyką i wsparciem misji. W ostatnim czasie Lars Hoffman, wiceprezes ds. sprzedaży w zakresie bezpieczeństwa narodowego w Blue Origin, ujawnił nowe informacje na temat Blue Ring.

Czytaj też

Według przedstawiciela amerykańskiego giganta technologicznego, cytowanego przez portal Spacenews.com, Blue Ring będzie posiadał 12 portów dokujących, z których każdy będzie w stanie przyjąć ładunek do 500 kg. Górny pokład statku natomiast udźwignie ładunek do masy 2,5 t. Delta V, a zatem zmiana prędkość w celu manewrowania między orbitami ma wynosić 3 km/s.

Jak już zostało wspomniane na początku, platforma będzie posiadała możliwość uzupełniania swoich zbiorników na orbicie okołoziemskiej, ale również tankowania innych pojazdów. Ponadto zapewnione będzie serwisowanie przy wykorzystaniu, np. robotycznego ramienia.

Czytaj też

Warto jednak zauważyć, że wciąż nieujawnione zostały kwestie, tj. materiał pędny dla Blue Ring lub data wyniesienia pierwszej jednostki. Hoffman dodał, że obecnie prowadzone są rozmowy z potencjalnymi klientami. Z przekazu medialnego wynika, że platforma cieszy się dużym zainteresowaniem.

Reklama

Warto podkreślić, że Blue Ring nie jest nowym pomysł, a na rynku funkcjonuje już kilka mniejszych firm, które zajmują się systemami OTV (Orbital Transfer Vehicles). Przykładem jest amerykańskie Quantum Space, które pracuje na platformą Ranger zdolną do transportu ładunków użytecznych na orbitę geostacjonarną (GEO) lub do przestrzeni okołoksiężycowej.

Wizualizacja statku kosmicznego Ranger z zintegrowanym ładunkiem.
Wizualizacja statku kosmicznego Ranger z zintegrowanym ładunkiem.
Autor. Quantum Space

Dodatkową funkcją będzie również zapewnianie logistyki dla statków kosmicznych. Celem firmy jest zapewnienie klientom łatwiejszego dostępu do przestrzeni innej niż niską orbita okołoziemska (LEO), która staje się coraz bardziej zatłoczona. Pierwsza misja Rangera zaplanowana została na 2025 r.

Źródło: Spacenews.com / Space24.pl

Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newsletterazaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!

Reklama
Reklama
Reklama

Komentarze