Reklama

Systemy Nośne

Przygotowania do debiutu nowej rakiety Blue Origin

Autor. Blue Origin

Firma Blue Origin od lat pracuje nad nowymi projektami, która mają stanowić konkurencję dla rozwiązań firmy SpaceX. Jednym z najważniejszych jest opracowywana nowa rakieta nośna o nazwie New Glenn, której debiut najprawdopodobniej będziemy mogli zobaczyć już w tym roku.

W tym roku czeka nas kilka rakietowych debiutów. Jednym z nich będzie inauguracyjny lot nowej rakiety nośnej od firmy Jeffa Bezosa, która ma wystartować w drugiej połowie 2024 r. Mowa o systemie nośnym o nazwie New Glenn, czyli mierząca niecałe 100 m, dwustopniowa konstrukcja wielokrotnego użytku o znacznie większych możliwościach wynoszenia na orbitę, niż w przypadku innej rakiety firmy Blue Origin - New Shephard.

W ostatnich dniach mogliśmy dowiedzieć się nieco więcej na temat statusu prac, które mają przygotować New Glenn do pierwszego lotu. 21 stycznia br. firma Jeffa Bezosa opublikowała zdjęcia testowych stopni rakiety, które zostały ze sobą połączone w jednym z zakładów montażowych w Cape Canaveral na Florydzie, aby wykonać niezbędne testy.

Reklama

Zgodnie z dostępnymi informacjami, New Glenn będzie miał ponad 98 metrów wysokości i będzie mógł zabrać ze sobą 45 t ładunku na niską orbitę okołoziemską (LEO) oraz 13,5 t na geostacjonarną orbitę transferową. Podkreśla się, że to około dwukrotnie większa ładowność rakiety Falcon 9 od firmy SpaceX. Są to także większe możliwości niż w przypadku rakiety Vulcan, ale niższe od systemów Falcan Heavy oraz Starship. Pierwszy stopień nowej rakiety będzie napędzany siedmioma silnikami BE-4, z kolei drugi dwoma BE-3U.

Czytaj też

Prace nad rakieta New Glenn trwają blisko dekadę, ale wygląda na to, że jesteśmy już bardzo blisko lotu inauguracyjnego. Jej zadaniem podczas pierwszej misji będzie wyniesienie w przestrzeń kosmiczną dwóch sond marsjańskich EscaPADE firmy Rocket Lab. Ich zadaniem będzie badanie marsjańskiej magnetosfery. Należy podkreślić, że New Glenn jest także niezbędnym elementem programu Artemis, głównie do wynoszenia lądownika Blue Moon.

Duże nadzieje w projekt pokładają także amerykańskie siły kosmiczne, które w ostatnich dniach przyznały dodatkowe fundusze firmie Blue Origin. Kontrakt o wartości 18 mln USD ma wesprzeć wczesne badania integracyjne, które pomogą ocenić możliwości techniczne systemu, pod kątem wynoszenia ładunków w ramach misji służących bezpieczeństwu narodowemu. Jeżeli testy wykażą, że New Glenn nie jest gotowa do zabrania na swoim pokładzie przewidywanych ładunków misji, trzeba będzie ponownie przypisać je SpaceX lub United Launch Alliance (ULA).

Reklama

Firma Blue Origin ma jak dotąd na swoim koncie stworzenie i wdrożenie do lotów jedynie lekkiej rakiety suborbitalnej wielokrotnego użytku - New Shepard (jej pierwszy lot odbył się 25 kwietnia 2015 r.). System znalazł pomyślnie zastosowanie w lotach załogowych klasyfikowanych jako turystyka kosmiczna.

Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!

Reklama
Reklama
Reklama

Komentarze