Reklama

Statki Kosmiczne

Blue Origin stworzy nową platformę. Usprawni logistykę kosmiczną

Wizualizacja Blue Ring w przestrzeni kosmicznej. Obraz nie pokazuje dokładnej skali platformy.
Wizualizacja Blue Ring w przestrzeni kosmicznej. Obraz nie pokazuje dokładnej skali platformy.
Autor. Blue Origin

Firma Jeffa Bezosa - Blue Origin ogłosiła plany budowy orbitalnej platformy, która zapewni wsparcie logistyczne dla sond i statków kosmicznych podczas ich trwającej misji w przestrzeni Ziemia - Księżyc i dalej. Według przedstawiciela amerykańskiego giganta, projekt Blue Ring oferuje klientom „możliwość łatwego dostępu i manewrowania na różnych orbitach w opłacalny sposób (…)”.

Reklama

Podróż na Księżyc jest postrzegana przez analityków za niezwykle wymagającą i można to uznać za zdecydowanie słuszne stwierdzenie. Obecnie państwa lub prywatne firmy muszą bowiem zmierzyć się z brakiem pomocniczej infrastruktury na orbitach okołoziemskich, która wsparłaby logistykę podczas misji kosmicznych. Na przestrzeni lat pojawiało się wiele pomysłów na rozwiązanie tego typu problemu, a najnowszym jest projekt Blue Ring ogłoszony przez Blue Origin - firmę należącą do Jeffa Bezosa.

Reklama

Jak możemy przeczytać w komunikacie zamieszczonym na stronie internetowej amerykańskiego giganta technologicznego, Blue Ring będzie do użytku dla klientów zarówno rządowych, jak i prywatnych oraz wesprze misje prowadzone w pobliżu średniej orbity okołoziemskiej (MEO) do przestrzeni okołoksiężycowej i dalej. Platforma będzie w stanie obsługiwać statki kosmiczne o masie do 3 t, zapewniając usługi, tj. tankowanie, transport ładunków na wyższe orbity, przesył danych oraz inne działania związane z logistyką i wsparciem misji.

Czytaj też

Projekt Blue Ring skomentował Paul Ebertz, starszy wiceprezes ds. systemów kosmicznych w Blue Origin, który zauważył, że platforma „odpowiada na dwa z najtrudniejszych wyzwań współczesnych lotów kosmicznych: rosnącą infrastrukturę kosmiczną i rosnącą mobilność na orbicie”. „Oferujemy naszym klientom możliwość łatwego dostępu i manewrowania na różnych orbitach w opłacalny sposób, mając jednocześnie dostęp do kluczowych danych zapewniających powodzenie misji” – dodał Ebertz.

Reklama

Jak informuje portal branżowy Spacenews.com, plotki o orbitalnej platformie pojawiały się dość często ze strony przedstawicieli firmy, natomiast ogłoszenie podane na stronie internetowej Blue Origin jest pierwszą oficjalną informacją na temat Blue Ring. Warto podkreślić, że opisane wyżej informacje to jedyne, co wiemy o projekcie. Firma Jeffa Bezosa nie podała dotychczas planowanej daty wyniesienia, kosztów oraz dokładnych specyfikacji technicznych.

Czytaj też

Warto podkreślić, że Blue Ring nie jest nowym pomysł, a na rynku funkcjonuje już kilka mniejszych firm, które zajmują się systemami OTV (Orbital Transfer Vehicles). Przykładem jest amerykańskie Quantum Space, które pracuje na platformą Ranger zdolną do transportu ładunków użytecznych na orbitę geostacjonarną (GEO) lub do przestrzeni okołoksiężycowej. Dodatkową funkcją będzie również zapewnianie logistyki dla statków kosmicznych. Celem firmy jest zapewnienie klientom łatwiejszego dostępu do przestrzeni innej niż niską orbita okołoziemska (LEO), która staje się coraz bardziej zatłoczona. Pierwsza misja Rangera zaplanowana została na 2025 r.

Wizualizacja statku kosmicznego Ranger z zintegrowanym ładunkiem.
Wizualizacja statku kosmicznego Ranger z zintegrowanym ładunkiem.
Autor. Quantum Space

Innym przykładem jest firma Atomos Space, której OTV o nazwie Quark będzie odpowiadał za m. in. zmianę inklinacji podczas wynoszenia satelity na niską orbitę okołoziemską lub podwyższenia orbity dla cubesatów lub małych satelitów. Dodatkowo producent zapewnia możliwość transportu ładunku wyżej - na MEO, GEO, przestrzeń okołoksiężycową i dalej, co ma pomóc oszczędzić ogólny koszt wyniesienia. Technologia będzie kompatybilna z systemami nośnymi, tj. New Glenn, Falcon Heavy lub Starship. Lot demonstracyjny powinien odbyć się już w 2024 r. w ramach misji Transporter 10.

Źródło: Blue Origin / Spacenews.com / Quantum Space / Atomos Space

Czytaj też

Reklama

Komentarze

    Reklama