Reklama

Statki Kosmiczne

Uszkodzony Sojuz MS-22 wrócił na Ziemię

Autor. NASA

We wtorek rosyjski statek kosmiczny Sojuz MS-22 odłączył się od Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS), aby po kilku godzinach lotu powrócić na Ziemię i wylądować na terytorium Kazachstanu. Wokół Sojuza od grudnia narosło wiele kontrowersji z uwagi na wyciek płynu chłodzącego na orbicie. Według dostępnych informacji statek kosmiczny wrócił na Ziemię z pewnymi ładunkami, w tym z wynikami eksperymentów badawczych lub sprzętem do analizy.

Reklama

We wtorek, 28 marca br. rosyjski statek kosmiczny Sojuz MS-22 odłączył się od Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS), aby po kilku godzinach lotu powrócić na Ziemię i wylądować zgodnie z planem w pobliżu miasta Żezkazgan w Kazachstanie. Według dostępnych informacji Sojuz powrócił na naszą planetę z ładunkiem w postaci sprzętu do analizy oraz wyników eksperymentów badawczych, w tym eksperymentu Probiovit mającego na celu stworzenie napoju probiotycznego w przestrzeni kosmicznej

Reklama
Reklama

Wokół omawianego statku kosmicznego narosło wiele kontrowersji z uwagi na awarię, która miała miejsce 15 grudnia 2022 r. Wówczas doszło do wycieku płynu chłodzącego w momencie, gdy Sojuz był zadokowany do ISS. Według komunikatów podanych przez stronę rosyjską, powodem uszkodzenia było uderzenie mikrometeorytu, który przebił zewnętrzną chłodnicę statku. Uniemożliwiło to tym samym zabranie kosmonautów Siergieja Prokopjewa, Dmitrija Petelina i astronauty NASA Franka Rubio z powrotem na Ziemię. Roskosmos zdecydował, iż konieczne będzie wysłanie zastępczej kapsuły - Sojuz MS-23.

Czytaj też

Nowa "łódź ratunkowa" dla załogi Międzynarodowej Stacji Kosmicznej została wyniesiona w przestrzeń kosmiczną w nocy z 23 na 24 lutego za pomocą rakiety nośnej Sojuz 2.1a z rosyjskiego kosmodromu Bajkonur znajdującym się w Kazachstanie. Sojuz MS-23 miał polecieć wiosną na ISS, zabierając na swoim pokładzie kolejną zmianę załogi do orbitującej placówki badawczej, lecz w wyniku braku możliwości powrotu kosmonautów Siergieja Prokopiewa i Dmitrija Petelina oraz astronauty Franka Rubio postanowiono wysłać pojazd w trybie automatycznym do ISS, aby umożliwić im tę operację. Według informacji podanych przez agencję Roskosmos, kapsuła powróci na Ziemię we wrześniu br.

Obraz wycieku z Sojuza 15 grudnia 2022 r.
Autor. NASA Live

W kwestii załogi na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej warto dodać, że została ona powiększona w ostatnim czasie o dwóch astronautów NASA Stephena Bowena i Woody'ego Hoburga, rosyjskiego kosmonautę Andrieja Fedajewa oraz Sultana Al-Neyadiego ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich, którzy dotarli do placówki w ramach misji Crew-6. Zgodnie z założeniami zostali oni zabrani do ISS na pokładzie kapsuły Dragon 2 Endeavour, wyniesionej przez system nośny od SpaceX - Falcon 9. Według dostępnych informacji załoga Crew-6 odbędzie na ISS swój sześciomiesięczny pobyt, przeprowadzając przy tym szereg badań oraz eksperymentów.

Czytaj też

Reklama

Komentarze

    Reklama