Reklama

Statki Kosmiczne

Sojuz niezdolny do załogowego powrotu z ISS

Obraz wycieku z Sojuza 15 grudnia 2022 r.
Obraz wycieku z Sojuza 15 grudnia 2022 r.
Autor. NASA Live

Roskomos poinformował, że statek Sojuz MS-22 nie nadaje się do załogowego powrotu na Ziemię, więc potrzebna będzie osobna misja, która będzie miała na celu powrót załogi znajdującej się obecnie na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS). W komunikacie wskazano także przyczynę awarii, która spowodowała wyciek z rosyjskiego pojazdu kosmicznego zadokowanego do orbitującego obiektu badawczego.

Reklama

15 grudnia 2022 r. miał miejsce wyciek z rosyjskiego statku kosmicznego Sojuz MS-22, zadokowanego do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Awaria zmusiła kosmonautów do odwołania spaceru kosmicznego, a zespół zaangażowany w misję podjął próbę rozwiązania problemu z Ziemi. W najnowszym komunikacie rosyjskiej agencji kosmicznej (Roskosmos) odnoszącym się do zaistniałej sytuacji czytamy, że wyciek pojawił się w wyniku uderzenia mikrometeorytu w zewnętrzny system chłodzenia pojazdu. Dodatkowo ogłoszono, iż nie jest on w stanie zabrać załogi znajdującej się na ISS w drogę powrotną. Będzie do tego potrzebna kolejna misja.

Reklama
Reklama

Roskosmos zdecydował, że uszkodzony statek powróci na Ziemię bezzałogowo, gdyż nie wiadomo czy jego usterka umożliwi mu bezpieczny lot. W komunikacie czytamy, że w związku z zaistniałą sytuacją załoga w składzie Siergieja Prokopjewa, Dmitrija Petelina i astronauty NASA Franka Rubio zostanie zabrana statkiem Sojuz MS-23, który według obecnych planów ma wyruszyć w kierunku Międzynarodowej Stacji Kosmicznej 20 lutego br. Oznacza to, że misja znajdującej się na ISS załogi zostanie wydłużona, a rozpoczęcie kolejnej zmiany będzie opóźnione.

Czytaj też

Wygląda na to, że agencje nie będą chciały skorzystać z pomocy kapsuły Dragon od SpaceX. W związku z podanymi przez Roskosmos informacjami wynika, że będzie to mogło być rozważane w przypadku, gdy strona rosyjska nie będzie w stanie rozpocząć misji z nowym statkiem powrotnym, lecz na dzień dzisiejszy będzie do tego wykorzystany Sojuz MS-23. "W przypadku szczególnie krytycznych sytuacji na stacji, możliwość wykorzystania statku do ratowania załogi zostanie określona odrębną decyzją komisji państwowej" - powiedział szef Roskosmosu Jurii Borisow.

Awaria została wykryta 15 grudnia br., około godziny 1:45 w nocy czasu polskiego, blisko dwie godziny przed planowanym spacerem kosmicznym w wykonaniu dwóch członków załogi Ekspedycji 68 - Siergieja Prokopiewa oraz Dmitrija Petelina. Wyjście poza statek kosmiczny czyli tzw. EVA (Extra-vehicular activity) miało potrwać ponad 6 godzin.

Czytaj też

Załoga znajdująca się obecnie na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej rozpoczęła swoją misję dnia 21 września o godz. 13:54 czasu polskiego startując z kosmodromu Bajkonur w Kazachstanie przy użyciu systemu nośnego Sojuz 2.1. Start przebiegł bez komplikacji i już ok. godziny 19:00 czasu polskiego pojazd rozpoczął dokowanie do rosyjskiej części ISS. Ich pobyt na międzynarodowej stacji zaplanowano wtedy na 188 dni.

Reklama
Reklama

Komentarze