Statki Kosmiczne
Powrót załogi z ISS zagrożony? NASA rozważa pomoc SpaceX
NASA zwróciła się z zapytaniem do SpaceX o możliwości firmy dotyczących zabrania załogi z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Agencja szuka różnych opcji rozwiązania problemu powstałego w skutek wycieku na rosyjskim statku kosmicznym Sojuz zadokowanym do ISS.
W ostatnim czasie NASA zwróciła się z zapytaniem do amerykańskiej firmy SpaceX o jej możliwości dotyczących sprowadzenia kosmonautów Siergieja Prokopjewa i Dmitrija Petelina oraz astronauty NASA Franka Rubio z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej z powrotem na Ziemię. Agencja stara się rozwiązać problem wynikający z awarii w rosyjskim segmencie na ISS. Jedną z możliwości, o którą zapytała NASA było użycie kapsuły Dragon jako zamiennika Sojuza MS-22.
NASA zaznaczyła, że możliwość skorzystania z pomocy amerykańskiego przedsiębiorstwa dotyczy sytuacji awaryjnej. Główny nacisk, według agencji, kładzie się jednak na zbadanie możliwości Sojuza MS-22 po wycieku.
Zadaliśmy SpaceX kilka pytań na temat ich zdolności do powrotu dodatkowych członków załogi na Dragonie, jeśli będzie to konieczne, ale nie jest to naszym głównym celem w tym momencie.
Sandra Jones, rzeczniczka NASA
Czytaj też
Inną opcją rozważaną jest wysłanie przez Roskosmos zastępczego statku kosmicznego Sojuz. Problematyczny jednak w tej kwestii pozostaje czas. Zgodnie z oświadczeniem Siergieja Krikalewa, szefa Centrum Szkolenia Kosmonautów im. Jurija Gagarina pod Moskwą, podczas transmitowanej na żywo konferencji prasowej NASA 22 grudnia 2022 r., rosyjski ratunkowy statek kosmiczny mógłby mieć start najwcześniej w lutym br.
Roskosmos wciąż pracuje na dokładnym zbadaniem awarii na statku kosmicznym Sojuz MS-22. W komunikacie z rosyjskiej agencji rządowej TASS z 27 grudnia 2022 r. możemy przeczytać, że specjaliści Roskosmosu badający awarię statku kosmicznego Sojuz MS-22 ustalili, że system chłodniczy kontrolujący temperaturę pojazdu został uszkodzony z powodu zewnętrznego uderzenia, chociaż w dalszym ciągu nie wiadomo co dokładnie spowodowało uszkodzenie.
Czytaj też
Z wypowiedzi specjalistów badających sprawę można się dowiedzieć, że przyczyną awarii nie był deszcz meteorytów jak to często pojawia się w mediach. Joel Montalbano, kierownik programu ISS w NASA, stwierdził, że zarówno zespoły z Houston oraz Moskwy wykluczyły powstanie awarii w wyniku takiej okoliczności. Badacze analizowali również możliwość uderzenia przez kawałek kosmicznego śmiecia. Siergiej Krikalew zaznaczył jednak, że jakikolwiek obiekt zdolny do spowodowania tego typu awarii byłby zbyt mały, aby można było go śledzić. Zgodnie z wynikami śledztwa, dziura w rosyjskim segmencie ma około 0,8 mm szerokości. Z zapowiedzi Rosyjskiej Agencji Kosmicznej możemy wywnioskować, że wyniki badań poznamy już w tym miesiącu.
NASA i Roskosmos rozważają różne opcje, m. in. wysłanie zastępczego statku kosmicznego Sojuz lub skorzystanie z kapsuły Dragon firmy SpaceX. W przypadku amerykańskiego przedsiębiorstwa pozostaje jednak problem skafandrów kosmicznych, które ma na swoim wyposażeniu załoga MS-22. Kapsuły SpaceX są przystosowane do używania przez członków załogi niestandardowych skafandrów kosmicznych wyprodukowanych przez SpaceX. Zespół, który został wysłany rosyjskim statkiem kosmicznym był wyposażony natomiast w rosyjskie kombinezony kosmiczne Sokoł.
Czytaj też
Załoga znajdująca się obecnie na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej rozpoczęła swoją misję dnia 21 września o godz. 13:54 czasu polskiego startując z kosmodromu Bajkonur w Kazachstanie przy użyciu systemu nośnego Sojuz 2.1. Start przebiegł bez komplikacji i już ok. godziny 19:00 czasu polskiego pojazd rozpoczął dokowanie do rosyjskiej części ISS. Ich pobyt na międzynarodowej stacji zaplanowano na 188 dni. Powrót załogi na Ziemię został wcześniej ustalony na 28 marca 2023 roku, lecz w wyniku powstałych komplikacji kwestia powrotu stoi pod znakiem zapytania.