Reklama

Statki Kosmiczne

Załoga misji Crew-6 wyruszyła na ISS

Autor. SpaceX via Twitter

Po kilku dniach opóźnienia w wyniku problemów technicznych w rakiecie nośnej Falcon 9, czteroosobowa załoga misji Crew-6 wyruszyła na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS) w kapsule Dragon 2 Endeavour. W misji realizowanej przez NASA oraz SpaceX wzięło udział dwóch astronautów NASA, kosmonauta Roskosmosu oraz astronauta ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Zgodnie z planami, załoga Crew-6 ma pozostać na ISS około sześć miesięcy, przeprowadzając szereg badań i eksperymentów.

Reklama

W dniu dzisiejszym, 2 marca br., o godzinie 6:34 czasu polskiego z Centrum Kosmicznego im. Kennedy'ego na Florydzie rakieta nośna Falcon 9 wyniosła kapsułę Dragon 2 Endeavour z czteroosobową załogą na pokładzie na orbitę, co oznacza udane rozpoczęcie misji Crew-6. Zgodnie z założeniami NASA załoga na pokładzie Dragona ma dotrzeć na Międzynarodową Stację Kosmiczną i odbyć tam około sześciomiesięczny pobyt, wykonując w tym czasie szereg badań oraz eksperymentów. Według dostępnych informacji Dragon ma dotrzeć na ISS 3 marca.

Reklama
Reklama

Start Falcona 9 z kapsułą Dragon był już kilka razy przekładany, czego przykładem jest odwołanie startu systemu nośnego od SpaceX w poniedziałek, 27 lutego. Wówczas odliczanie do startu rozpoczęło się poprawnie, natomiast około dwie i pół minuty przed startem kontrolerzy lotu musieli przerwać proces z uwagi na problemy z systemem zapłonu rakiety. Jakiś czas po zdarzeniu NASA wydała komunikat wskazujący, że zespół kontrolujący lot nie był w stanie potwierdzić wymaganej ilości TEA-TEB w zbiornikach, czyli mieszanki chemicznej, która zasila silniki Merlin znajdujące się w Falconie.

Czytaj też

Warto również podkreślić zadania jakimi będą się zajmować SpaceX oraz NASA. Według informacji podanych przez Agencję, podczas lotu Dragona SpaceX będzie monitorować serię automatycznych manewrów statku kosmicznego ze swojego centrum kontroli misji w Hawthorne w Kalifornii, natomiast kontrolerzy NASA będą przyglądać się zachowaniu stacji kosmicznej z Centrum Kontroli Misji w Houston. Kapsuła Dragon ma zadokować do modułu Harmony w piątek, 3 marca.

Czytaj też

Crew-6 jest szóstą operacyjna misją załogową SpaceX wykonaną w ramach programu komercyjnych lotów załogowych NASA - Commercial Crew. Dzięki pomyślnemu dotarciu do orbitującej placówki badawczej, astronauci staną się oficjalnie członkami Ekspedycji 68 na ISS. Obecnie na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej znajduje się załoga misji Crew-5, która zgodnie z założeniami ma rozpocząć drogę powrotną na Ziemię sześć dni po przybyciu Crew-6.

Warto również przyjrzeć się członkom omawianej misji. Rakieta nośna Falcon 9 wyniosła dwóch astronautów NASA Stephena Bowena i Woody'ego Hoburga, rosyjskiego kosmonautę Andrieja Fedajewa oraz Sultana Al-Neyadiego ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Crew-6 to misja historyczna przede wszystkim dla astronauty z ZEA, który jest drugim obywatelem tego państwa, który wziął udział w misji kosmicznej i pierwszym, który zostanie długoterminowym członkiem załogi ISS. Zróżnicowanie załogi pod względem pochodzenia jest wynikiem umowy NASA z Roskosmosem oraz z firmą Axiom Space z siedzibą w Houston, która nawiązała współpracę z Centrum Kosmicznym im. Mohammeda bin Rashida w Zjednoczonych Emiratach Arabskich.

Czytaj też

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!