Reklama

Statki Kosmiczne

Załoga Shenzhou 13 powróciła na Ziemię

Autor. CMSA

Troje tajkonautów powróciło w minioną sobotę na Ziemię po 182 dniach spędzonych na orbicie, gdzie brali udział w budowie pierwszej chińskiej stacji kosmicznej Tiangong - podały państwowe chińskie media. Była to najdłuższa załogowa misja kosmiczna w historii Chin.

Reklama

Kilka dni temu, dokładniej 16 kwietnia br., załoga misji Shenzhou 13 powróciła bezpiecznie na powierzchnię Ziemi po najdłuższym pobycie w przestrzeni kosmicznej w historii kraju. Załoga złożona z dwóch tajkonautów i jednej tajkonautki spędziła 183 dni na pokładzie modułu Tianhe - czyli zalążka powstającej chińskiej stacji kosmicznej Tiangong (Niebiański Pałac). Lądowanie nastąpiło na lądowisku Dongfeng w regionie Mongolii Wewnętrznej w Chinach.

Reklama

Czytaj też

Reklama

Rozpoczęcie owej misji odbyło się 15 października 2021 r. o godz. 16:23 czasu polskiego. Jako system nośny posłużyła rakieta Długi Marsz 2F, zaś miejscem startu był kosmodrom Jiuquan. Po po ponad sześciu godzinach lotu, statek załogowy Shenzhou 13 z trzyosobowym zespołem dotarł do powstającej stacji. Misja była szczególna także z tego powodu, że tajkonautka Wang Yaping stała się pierwszą Chinką w historii, która odbyła spacer w przestrzeni kosmicznej.

Załoga misji Shenzhou 13 - od prawej: Wang Yaping, Zhai Zhigang, Ye Guangfu. Fot. Biuro Informacyjne Rady Państwa ChRL [scio.gov.cn]
Załoga misji Shenzhou 13 - od prawej: Wang Yaping, Zhai Zhigang, Ye Guangfu. Fot. Biuro Informacyjne Rady Państwa ChRL [scio.gov.cn]

Jak przekazały chińskie media - na powstającej stacji kosmicznej członkowie misji Shenzhou 13, Zhai Zhigang, Ye Guangfu i Wang Yaping, przeprowadzili liczne eksperymenty naukowe oraz dwa spacery kosmiczne przygotowujące Tiangong do dalszej rozbudowy m.in. eksperyment związany z dokowaniem towarowych statków kosmicznych, które mają dostarczać na stację zaopatrzenie. Przetestowali także system podtrzymywania życia na stacji, który obejmuje technologię przetwarzania moczu, potu oraz pary wodnej na wodę pitną.

Czytaj też

Była to 5. z 11 misji zaplanowanych w ramach budowy stacji Tiangong. Zademonstrowała ona chińskie zdolności do prowadzenia długoterminowych misji kosmicznych. W następnej kolejności przewidziano bezzałogową misję Tianzhou 4 oraz kolejną misję załogową, Shenzhou 14, ponownie z udziałem trojga tajkonautów. Statek kosmiczny Tianzhou-4 i jego rakieta nośna Długi Marsz 7 znajdują się obecnie w porcie kosmicznym Wenchang, gdzie czekają na swój start w przyszłym miesiącu.

Zgodnie z zapowiedziami Tiangong (Niebiański Pałac) ma zacząć działać przed końcem 2022 r. Chiny zdecydowały się na budowę własnej stacji między innymi dlatego, że z powodu sprzeciwu USA odcięte były od badań prowadzonych na działającej od ponad 20 lat Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS). Dwa nowe moduły chińskiej stacji kosmicznej - Wentian i Mengtian mają zostać wystrzelone w drugiej połowie br.

Źródło:PAP / Space24
Reklama

Rok dronów, po co Apache, Ukraina i Syria - Defence24Week 104

Komentarze

    Reklama