Reklama

KOSMONAUTYKA

Studenci PW pracują nad rakietą Grot. Gotowa na pułap do 60 km

Ilustracja: Studenckie Koło Astronautyczne via Facebook
Ilustracja: Studenckie Koło Astronautyczne via Facebook

Członkowie Studenckiego Koła Astronautycznego (SKA) działającego przy Wydziale Mechanicznym Energetyki i Lotnictwa Politechniki Warszawskiej przedstawili projekt dwustopniowej rakiety Grot.

Konstrukcja została pomyślana tak, by móc sprostać konkretnemu wyzwaniu – osiągnięciu pułapu 15 km i pobiciu polskiego rekordu wysokości lotu rakiety amatorskiej. W realizacji tego planu ma pomóc charakterystyczna budowa modelu, którego główne elementy to silnik na stały materiał pędny o ciągu maksymalnym 7500 N oraz wąski kadłub zakończony głowicą wykonaną z mosiądzu. Duży silnik ma rozpędzić do niemal trzykrotności prędkości dźwięku mniejszy grot, który dzięki swojej dużej bezwładności i niewielkim rozmiarom wytraca prędkość w powolnym tempie.

Ponadto rakieta wyposażona jest w:

  • dwustopniowy system odzysku zrealizowany za pomocą jednego spadochronu, przez pirotechniczne odrzucenie ciężkiej głowicy tuż przed lądowaniem,
  • dwa redundantne komputery pokładowe odpowiedzialne za przesył telemetrii na żywo oraz obsługę zapłonników pirotechnicznych,
  • kamerę.

Na razie przepisy nie pozwalają na przekraczanie maksymalnej dozwolonej wysokości 15 km, jednak twórcy Grota są przygotowani na zmiany w zakresie dostępności przestrzeni lotniczej. Istnieje możliwość dokonania modyfikacji w budowie rakiety, dzięki czemu mogłaby ona dotrzeć na wysokość nawet 60 kilometrów.

Jednym ze sponsorów tego projektu realizowanego przez SKA PW jest firma MESKO S. A.

Postępy w realizacji projektu można śledzić na stronie internetowej SKA i profilu koła na Facebooku.

Źródło: Politechnika Warszawska/profil SKA na Facebooku

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!