Reklama

Systemy Nośne

Ariane 6 nie poleci już w tym roku. Nowy termin drugiego startu

Debiut europejskiej rakiety Ariane 6 z kamerami od polskiej firmy Scanway na pokładzie.
Debiut europejskiej rakiety Ariane 6 z kamerami od polskiej firmy Scanway na pokładzie.
Autor. ESA via X

Europejska Agencja Kosmiczna przygotowuje drugi lot systemu nośnego Ariane 6. W ostatnich dniach wskazano nowy termin tego wydarzenia.

Od pierwszego lotu europejskiej rakiety Ariane 6 minęło już kilka miesięcy. Obecnie najważniejszy system nośny w Europie zaliczył swój debiut w lipcu br. i od tego momentu trwają pracę nad przygotowaniem kolejnego startu. Miał on zostać przeprowadzony jeszcze w tym roku, jednak z ostatnich informacji wynika, że będzie trzeba na to jeszcze poczekać.

Reklama

Źródło problemów

8 listopada br. firma Arianespace poinformowała, że drugi lot systemu Ariane 6, będący jednocześnie jego pierwszą komercyjną misją, nie odbędzie się w grudniu br. Rakieta wystartuje najwcześniej w drugiej połowie lutego przyszłego roku. Co ciekawe, w oświadczeniu nie wskazano głównej przyczyny tej decyzji. Jako jeden z czynników wskazano przekazanie kompleksu startowego. Na tym jednak koniec szczegółów.

W tym kontekście przypomniano również przebieg pierwszego lotu. Przypomnijmy, że został on oceniony jako sukces. Celem było wówczas wyniesienie kilkunastu ładunków, w tym mikrosatelitów, które miały zostać rozmieszczone na różnych orbitach. W końcowej fazie lotu pojawiła się jednak pewna usterka, która spowodowała, że nie udało się uruchomić silnika górnego stopnia o nazwie Vinci.

Wraz z zakończeniem misji zabrano się do szczegółowej analizy przyczyny zdarzenia. 16 września br. zaprezentowano raport, w którym stwierdzono, że jednostka napędowa została wyłączona przez oprogramowanie, gdyż pomiar temperatury przekroczył wstępnie zdefiniowany limit. Dodano, że wprowadzono aktualizacje i nie ma przeszkód do wykonania kolejnej próby.

Reklama

Przyszłość Ariane 6

W kolejnym locie rakieta Ariane 6 wyniesie na orbitę satelitę rozpoznawczego CSO-3 dla francuskiej armii. Do tego zadania zostanie wykorzystana wersja Ariane 62, która posiada dwa wspomagające boostery P120C. Arianespace podało, że segmenty systemu zostaną niedługo przekazane do transportu do ośrodka startowego w Gujanie Francuskiej.

Arianespace twierdzi, że pomimo opóźnienia drugiego lotu, terminy zaplanowanych misji Ariane 6 na przyszły rok obecnie nie ulegają zmianie. Jeszcze we wrześniu zapowiedziano, że w 2025 r. wykonanych zostanie sześć lotów. Arianespace oraz ESA nie opublikowały jednak oficjalnego harmonogramu zapowiedzianych misji. „Mogę zapewnić, że jesteśmy na dobrej drodze do kolejnych startów” - podkreślił Josef Aschbacher dyrektor generalny ESA.

Warto zauważyć, że dzięki Ariane 6 Europa zyskała niezależną zdolność do wynoszenia ładunków w przestrzeń kosmiczną Przez długi czas możliwości Starego Kontynentu w tym zakresie pozostawały ograniczone. Za przyczyny można uznać czynniki polityczne oraz techniczne. Decyzję o budowie nowej rakiety podjęto w 2014 r. Zastępuje ona swoją poprzedniczkę – Ariane 5, która swój ostatni lot odbyła w lipcu 2023 r.

Reklama

Ariane 6 to system ważący 900 t i mierzący 60 m. Według zapewnień producentów jest zdolny do wyniesienia na niską orbitę okołoziemską (LEO) do 21 650 kg (wariant z 4 boosterami) lub 10 350 kg (z 2 boosterami) ładunku użytecznego. Przestrzeń ładunkową systemu zaprojektowano w ten sposób, aby rakieta była wysoce uniwersalna pod względem ciężaru i rozmiaru wynoszonych ładunków.

Reklama

Komentarze

    Reklama