Reklama

Systemy Nośne

Chiny: debiut nowej rakiety i postęp w programie księżycowym

Autor. China Aerospace Watcher on X

Chińska Republika Ludowa przeprowadziła udany start nowej rakiety nośnej z serii Długi Marsz. W ramach debiutu system nośny wyniósł dwa ładunki. Dzięki misji wykonano także kolejny krok w kierunku zrealizowania pierwszego w historii kraju, załogowego lądowania na Księżycu.

Chiny dokonują kolejnych postępów w swoim programie kosmicznym. Ostatnie sukcesy dotyczą nowej rakiety nośnej oraz ośrodkowa startowego, który został przeznaczony do misji komercyjnych. 30 listopada br. Państwo Środka przeprowadziło z nowej platformy pomyślny start również nowego systemu nośnego Chang Zheng 12(tłum. Długi Marsz 12).

Misja została zrealizowana z Wenchang Commercial Space Launch Site. Obiekt został stworzony, jak sama nazwa wskazuje, do wykonywania misji komercyjnych. Jego budowa rozpoczęła się w 2022 r., a łączna wartość inwestycji przekroczyła 4 mld juanów, czyli 552 mln dolarów. Ma on ułatwić realizację wielu projektów kosmicznych, w tym głównie dotyczących rozbudowy konstelacji satelitarnych.

Reklama

Z dostępnych informacji wynika, że kompleks Wenchang Commercial Space Launch Site składa się obecnie z dwóch wyrzutni. Każda z nich jest w stanie obsłużyć do 16 startów rocznie. W przypadku opisywanej misji celem było wyniesienie dwóch ładunków, o których jednak nie poznaliśmy wielu szczegółów. Media opisały jedynie, że są to eksperymentalne urządzenia o nazwach Satellite Internet Technology Test Satellite oraz Technology Test Satellite-3.

Udany debiut

Chińskie media opisały, że misja zakończyła się powodzeniem. Dzięki temu Chiny powiększyły swoją flotę rodzimych rakiet nośnych o kolejny system, tym razem o średnim udźwigu. Jest to dwustopniowa rakieta o wysokości 62 metrów i średnicy 3,8 metra. System napędzany jest sześcioma silnikami zasilanymi mieszanką ciekłego tlenu oraz nafty (cztery silniki YF-100K oraz dwa YF-115).

Shanghai Academy of Spaceflight Technology (SAST), które jest odpowiedzialne za produkcję rakiety, opisało, że może ona transportować ładunek o masie 12 ton na niską orbitę okołoziemską (LEO) oraz do 6 ton na orbitę heliosynchroniczną (SSO). Jej głównym celem będzie pomóc w rozbudowie chińskich megakonstelacji na LEO (np. Qianfan i Guowang), składających się z satelitów internetowych. Usługi mają stanowić konkurencję dla sieci Starlink firmy SpaceX.

Reklama

Księżycowe postępy

Warto zauważyć, że w ramach debiutu rakiety Chang Zheng 12 przetestowano jednostkę napędową YF-100K. Takie silniki będą wykorzystywane do napędzania rakiety Chang Zheng 10, której celem jest wysłanie chińskich astronautów (tajkonautów) na Księżyc jeszcze przed 2030 r. W przypadku księżycowej rakiety CZ-10, pierwszy stopień systemu będzie wyposażony w siedem takich silników.

Powyższe informacje to kolejny dowód na to, że Chiny nie próżnują w przygotowaniach do załogowej misji na Srebrny Glob. Wydarzenie to będzie nie tylko historycznym osiągnięciem dla kraju, ale również będzie to ważny krok w kierunku zbudowania samowystarczalnej bazy na powierzchni naturalnego satelity Ziemi. Prace nad tym obiektem będą prowadzone wspólnie z Rosją w ramach projektu International Lunar Research Station (ILRS).

Reklama

Obecne plany przewidują, że baza powstanie chińsko-rosyjskiej do 2035 r. W tym samym czasie również USA wraz z partnerami prowadzi podobne przygotowania w ramach programu Artemis. W tym przypadku załogowa misja zostanie przeprowadzona (najwcześniej) na przełomie 2026 i 2027 r. Zachodni plan jest nieco bardziej skomplikowany, bowiem Amerykanie planują zbudować również bazę na orbicie Księżyca o nazwie Gateway.

Autor. NASA

Jednak współpraca z Chinami może być nieunikniona. Zdaniem Billa Nelsona, pełniącego funkcję administratora NASA, Chiny i USA będą musiały omówić wymianę danych i planów misji, ponieważ obie strony dążą do zapewnienia sobie trwałej obecności na Księżycu. Stwierdzenie padło na spotkaniu z dziennikarzami podczas Międzynarodowego Kongresu Astronautycznego 2024 w Mediolanie.

Więcej informacji w tym zakresie znajduje się pod załączonym linkiem.

Źródła: Space News, South China Morning Post, Space24.pl

Reklama

Komentarze

    Reklama