Systemy Nośne
Chiny: morski start rakiety Długi Marsz
Rakieta Długi Marsz 11H wyniosła na orbitę pięć nowych satelitów sieci obserwacji Ziemi Jilin-1 Gaofen. Wydarzenie było o tyle wyjątkowe, iż był to trzeci w historii Chińskiej Republiki Ludowej start przeprowadzony z wykorzystaniem chińskiej platformy morskiej Tai Rui.
Wraz z końcem kwietnia br. Chiny przeprowadziły start ponad 20-metrowego systemu nośnego Długi Marsz 11H, którego zadaniem było wyniesienie pięciu nowych satelitów teledetekcyjnych. Rakieta Chińskiej Akademii Technologii Rakietowych (CALT) rozpoczęła misję 30 kwietnia o godz. 5:30 czasu polskiego z platformy morskiej znajdującej się na Morzu Wschodniochińskim. Wszystkie fazy lotu przebiegły pomyślnie, więc satelity będące ładunkiem misji zostały umieszczone na docelowej orbicie heliosynchronicznej.
Czytaj też
Urządzenia wyniesione na orbitę (o wysokości 535 km) to cztery satelity Gaofen 03D oraz pierwszy z nowej generacji satelitów teledetekcyjnych Gaofen 04. Dołączą one do konstelacji Jilin-1 Gaofen. Ich operatorem jest przedsiębiorstwo z rządowymi udziałami o nazwie Changguang Satellite Technology Co. Od 2015 r. w ramach tworzenia owego systemu wystrzelono ponad 50 satelitów. Zazwyczaj były to niewielkie instrumenty o masie zaledwie kilkudziesięciu kilogramów (42 kg), ale były wśród nich także satelity znacznie masywniejsze.
Dodajmy także, że na początku maja br. Chiny przeprowadziły kolejny start - rakiety Długi Marsz 2D, z lądowej platformy startowej numer 9 znajdującej się w kosmodromie Taiyuan. Wyniesiono wówczas następną partię urządzeń w ramach omawianej konstelacji Jilin-1 Gaofen, a mianowicie Jilin-1 Wideband-01C oraz siedem innych satelitów Jilin Gaofen-03D.
Jak podała chińska agencja rządowa CASC (China Aerospace Science and Technology) w swoim oświadczeniu - instrumenty zostały zaprojektowane z myślą o całodobowym rejestrowaniu zdjęć i wideo wysokiej rozdzielczości, celem ich wykorzystania w wielu zastosowaniach - w leśnictwie, rolnictwie, monitorowaniu oceanów, badaniach zasobów i środowiska naturalnego oraz planowaniu miejskim. Pełna konstelacja będzie składała się ze 138 instrumentów.
Czytaj też
Warto też pochylić się nad samym startem. Wykorzystano do tego znajdującą się u wybrzeży Szanghaju morską platformę Tai Rui o wymiarach ok. 110 m na 80 m, co było trzecią tego typu operacją w historii. To rozwiązanie wykazuje się przewagą w postaci pewnego rodzaju mobilności, co mogłoby zostać wykorzystane do umieszczenia kompleksu startowego bliżej ziemskiego równika, gdzie prędkość liniowa naszej planety wynosi ok. 1667 km. Start z okolic równika pozytywnie wpływa na misje kosmiczne i pozwala na zmniejszenie zabieranego paliwa, a zarazem zwiększenia możliwości ładunkowych rakiety.
Rakieta nośna Długi Marsz-11 ma na swoim koncie już dziesięć udanych startów z lądu oraz trzy z platformy morskiej (wariant H). W obecnym roku kalendarzowym Chiny planują przeprowadzić jeszcze kilka operacji z wykorzystaniem Chang Zheng 11, a ich liczbę szacuje się od pięciu do ośmiu, przy czym część ma być także wystrzelona z platformy Tai Rui.