Reklama

Systemy Nośne

Chiny prezentują nową rakietę Długi Marsz. Kopia Starshipa?

Start rakiety Chang Zheng 5B z modułem stacyjnym Tiānhé. Fot. CNSA [cnsa.gov.cn]
Start rakiety Chang Zheng 5B z modułem stacyjnym Tiānhé. Fot. CNSA [cnsa.gov.cn]

Kilka dni po pierwszym locie testowym w pełni zintegrowanego systemu nośnego Starship\Super Heavy Chińska Republika Ludowa zaprezentowała nowe plany dotyczące stworzenia superciężkiej rakiety wielokrotnego użytku - Długi Marsz 9 (CZ-9). Model konstrukcji w dużym stopniu przypomina system należący do SpaceX, więc po raz kolejny widzimy, że Państwo Środka czerpie „inspiracje” technologiczne z Zachodu.

Reklama

Od kilku lat w Chińskiej Republice Ludowej trwają pracę nad stworzeniem nowego systemu nośnego, który pozwoli Państwu Środka na szeroką eksplorację Układu Słonecznego, w tym misji marsjańskich. Pierwszym i najważniejszym zadaniem jest oczywiście Księżyc i budowa na jego powierzchni placówki badawczej, która umożliwi dalsze działania eksploracyjne. Do to niezbędna jest oczywiście odpowiednia rakieta oraz pojazd wielokrotnego użytku, dzięki którym będzie możliwy transport infrastruktury oraz ludzi. Stany Zjednoczone opracowują w tym celu dobrze nam znanego Starshipa, natomiast w przypadku ChRL ma być wykorzystana rakieta Długi Marsz 9 oraz Długi Marsz 10, o których mogliśmy dowiedzieć się w ostatnim czasie trochę więcej i wygląda na to, że Państwo Środka zostało silnie zainspirowane rozwiązaniami firmy SpaceX.

Reklama
Reklama

Jak podaje SpaceNews, z okazji chińskiego dnia kosmosu zorganizowano konferencję w mieście Hefei, na której podzielono się ze światem m.in. planami dotyczącymi opracowania rakiety nośnej Długi Marsz 9, która według przedstawionych informacji ma powstać do 2033 r. Chińska Akademia Technologii Pojazdów Rakietowych (CALT) tworzy jej dwa warianty - trzy oraz dwustopniowy. Ten pierwszy wyposażony w 30 silników napędzany mieszanką ciekły tlen-ciekły metan (a zatem w planach jest zastosowanie podobnej mieszanki paliwowej do stosowanej w silnikach Starshipa - Raptor) o łącznej długości 114 m i łącznej masie ok. 4,5 t ma być zdolny do wynoszenia 50 t na orbitę księżycową lub 35 t w przypadku, gdyby pierwszy stopień miał zostać odzyskany.

Powstanie także dwustopniowy wariant zdolny do wyniesienia 150 t ładunku na niską orbitę okołoziemską (LEO) lub do 100 t w przypadku lądowania pierwszego stopnia. Początkowe plany zakładały pierwsze loty Długiego Marszu 9 w okolicach 2027 roku, natomiast projekt ewoluował w ciągu ostatnich kilku lat. W przypadku wariantu wielokrotnego użytku, pełna operacyjność zaprezentowanego rozwiązania przewidywana jest obecnie na 2040 r.

Czytaj też

Co ciekawe, Chiny rozwijają również rakietę Długi Marsz 10 (w tym wypadku porównywalna do amerykańskiego Falcona Heavy), która mogłaby odbyć pierwszy lot około 2027 roku i dzięki kilku lotom zakończonych powodzeniem może zostać wykorzystana do pierwszych załogowych misji na powierzchnię Księżyca jeszcze przed końcem dekady. Rakieta Długi Marsz 9, która byłaby wielokrotnego użytku, tak jak w przypadku amerykańskiego Starshipa ma być przełomem pod względem potencjału zwielokrotnienia lotów i zminimalizowania kosztów pojedynczej misji. Warto jednak zauważyć, że zmiana planów projektu może skutkować opóźnieniem w powstaniu bazy księżycowej, która będzie budowana we współpracy z Rosją.

Przypomnijmy, że porozumienie zapowiadające współtworzenie nowego obiektu na Srebrnym Globie zostało zawarte już 9 marca ubiegłego roku. Podpisano wówczas list intencyjny określający ramy pokojowej i naukowej eksploracji Księżyca oraz budowy wspólnej placówki na Srebrnym Globie. Dzięki umowie otworzyła się tak naprawdę droga do przygotowań i prac nad Międzynarodową Naukową Stacją Księżycową (MNSK). Patrząc na informacje opisane powyżej, jak i wiele innych doniesień, które w ostatnim czasie krążą po świecie, można powiedzieć, że wyścig o Księżyc znowu nabiera tempa.

Czytaj też

Źródło: SpaceNews/Space24.pl

Reklama
Reklama

Komentarze