Reklama

Systemy Nośne

Chiny testują prototyp rakiety wielokrotnego użytku

Hopper chińskiej rakiety wielokrotnego użytku.
Hopper chińskiej rakiety wielokrotnego użytku.
Autor. China Aerospace Science and Technology Corporation (CASC)

Szanghajska Akademia Technologii Lotów Kosmicznych (SAST) z sukcesem przeprowadziła udane wystrzelenie i lądowanie prototypowej wersji przyszłej rakiety nośnej wielokrotnego użytku. Próba była niezwykle istotna z punktu widzenia rozwoju rakietowej gałęzi sektora kosmicznego w Chinach oraz rywalizacji ze Stanami Zjednoczonymi.

Próba przeprowadzona przez Szanghajską Akademię Technologii Lotów Kosmicznych (SAST) odbyła się 23 czerwca br. na Pustyni Gobi. Tego typu prototyp określany jest w branży jako „hopper”, a jego celem jest wzniesienie się na określoną wysokość, a następnie udane wylądowanie przy pomocy rozkładanych nóg.

Podczas niedzielnej próby chińska technologia osiągnęła wysokość 12 km, aby następnie wylądować na Ziemi przy pomocy nóg, które zostały rozłożone na wysokości około 50 m. Testowany hopper nie był wyposażony w tzw. płetwy, które są wykorzystywane w systemach nośnych do sterowania i stabilizowania rakiety podczas fazy opadania. Elementy te, według SAST, zostaną wykorzystane w przyszłej próbie, której celem będzie osiągnięcie wysokości 70 km.

Reklama

Prototyp o średnicy 3,8 m jest napędzany trzema silnikami napędzanymi mieszanką ciekłego metanu i ciekłego tlenu (mehalox), które są częstym paliwem w rakietach wielokrotnego użytku z uwagi na lepsze osiągi oraz mniejsze zanieczyszczenia. Z informacji podanych przez portale zagraniczne oraz SAST wynika, że próba przybliża Chiny do przeprowadzenia testowego lotu docelowego systemu już w 2025 r.

W tym kontekście warto dodać, że w obiegu informacyjnym pojawiają się już pewne informacje wskazujące na parametry techniczne przyszłej rakiety od SAST. Średnica systemu ma wynosić około 4 m, a cała konstrukcja będzie napędzane 7 silnikami LongYun na methalox od chińskiego start-upu Jiuzhou Yunjian.

Reklama

Niedzielną próbę warto również porównać z dokonaniami sektora prywatnego w Chinach, który w dużej mierze korzysta ze współpracy z ośrodkami państwowymi. Szczególnie zwraca się tutaj uwagę na firmę Deep Blue Aerospace oraz rakietę Nebula-1 (planowany start w końcówce 2024 r.) oraz LandSpace i system Zhuque-3. Ostatni podmiot zasłynął na świecie jako producent pierwszego w historii systemu zasilanego paliwem methalox, który osiągnął orbitę okołoziemską.

Zhuque-3 będzie dwustopniowym systemem o średnicy 4,5 m, całkowitej długości 76,6 m i masie startowej około 660 t. W rakiecie znajdzie się dziewięć silników Tianque-12B, dzięki którym Landspace będzie mógł wynieść na LEO do 21 t ładunku. Pierwszy lot Zhuque-3 ma odbyć lot już w 2025 r.

Źródło: Spacenews.com / SouthChinaMorningPost.com

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!