Reklama

Systemy Nośne

Co dalej z rakietą Ariane 6? Anomalia i kolejne testy

Autor. Europejska Agencja Kosmiczna

Europejski system nośny Ariane 6 wciąż pozostaje na etapie testów, co zdecydowanie nie jest dobrą wiadomością dla krajów członkowskich Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA). Dyrektor generalny ESA - Josef Aschbacher przerwał milczenie po wykrytej w ostatnich tygodniach anomalii w Ariane 6 i zapowiedział kolejne testy w nadchodzących miesiącach. Agencja pozostaje optymistycznie nastawiona do testowego lotu w 2024 r.

Reklama

W nocy z 5 na 6 lipca br. europejski system nośny Ariane 5 udał się w swoją ostatnią misję wyniesienia satelitów, po czym udał się na zasłużoną emeryturę. Lipcowy lot zakończył blisko 30-letnią karierę Ariane 5, natomiast pozostawił dużą pustkę w europejskich zdolnościach wynoszenia ładunków użytecznych na orbitę okołoziemską. Naturalnym następcą ma być szósta rakieta z serii Ariane, natomiast wciąż pozostaje ona na etapie testów. Głos w sprawie zabrał dyrektor generalny Europejskiej Agencji Kosmicznej - Josef Aschbacher, który przerwał milczenie po wykrytej w ostatnich tygodniach anomalii w Ariane 6 i zapowiedział kolejne testy w nadchodzących miesiącach.

Reklama

Jak możemy przeczytać w komunikacie zamieszczonym na stronie ESA, 18 lipca br. w kosmodromie Kourou w Gujanie Francuskiej miał miejsce test obejmujący sekwencję przygotowania systemu nośnego, a następnie odliczanie do startu rakiety. Prace trwały 26 godzin i obejmowały między innymi napełnienie zbiorników paliwa mieszanką ciekłego wodoru i ciekłego tlenu, schłodzenie systemów hydraulicznych oraz odliczanie do startu. Test został uznany za sukces. 1 września natomiast miał miejsce testowy zapłon silnika Vinci, znajdującego się w górnym stopniu Ariane 6.

We wtorek, 5 września br. w Kourou w Gujanie Francuskiej z kolei miał miejsce test WDR (Wet Dress Rehearsal), który obejmował sprawdzenie całej sekwencji przygotowania do lotu. Działanie było połączone z uruchomienie silnika Vulcain 2.1 na 4 sekundy.

Reklama

Kilka tygodni po wrześniowych pracach, dyrektor generalny ESA - Josef Aschbacher poinformował natomiast w mediach społecznościowych o wykrytej anomalii w układzie hydraulicznym systemu sterowania wektorem ciągu (Thrust Vector Control; TVC), która spowodowała odwołanie długotrwałego testowego zapłonu silnika Vulcain 2.1 w głównym stopniu Ariane 6, zaplanowanego pierwotnie na 3 października br. Od tego momentu zapadła cisza, a aktualizacja o europejskim systemie nośnym została opublikowana w czwartek, 19 października br.

Czytaj też

Jak możemy przeczytać w komunikacie ESA, agencja planuje przeprowadzenie jeszcze w październiku br. ponownego testu obejmującego sekwencję przygotowawczą do lotu. Działanie zostanie zakończone krótkim uruchomieniem silnika w głównym stopniu, co będzie miało na celu sprawdzenie, czy inżynierom udało się naprawić układ hydrauliczny TVC. Warto dodać, że Arianespace oraz belgijska firma SABCA opracowały już egzemplarz awaryjny w przypadku kolejnej anomalii.

W listopadzie natomiast ma mieć miejsce długotrwałe uruchomienie Vulcaina 2.1, które według ESA powinno trwać blisko 8 minut. Po analizie wyników, ESA ogłosi przewidywaną datę pierwszego startu Ariane 6, który zostanie przeprowadzony prawdopodobnie w 2024 r. Trwający rok kalendarzowy zakończy się kolejnym testowym zapłonem silnika Vinci w górnym stopniu europejskiej rakiety.

Źródło: ESA / Space24.pl

Czytaj też

Reklama
Reklama

Komentarze