Systemy Nośne
DARPA uruchamia kolejny etap w programie nuklearnego napędu
Amerykańska Agencja Zaawansowanych Projektów Badawczych w Obszarze Obronności (DARPA) zaprasza prywatne podmioty z sektora kosmicznego do składania ofert do kolejnego etapi w programie Demonstration Rocket for Agile Cislunar Operations (DRACO), którego celem jest opracowanie kompletnych systemów nośnych wyposażonych w napędy jądrowe. Agencja planuje przeprowadzić test działania silnika NTP w 2026 r.
DARPA ogłosiła w ostatnich dniach, że druga jak i trzecia faza programu DRACO skupi się na stworzeniu demonstratora cieplnego silnika nuklearnego (NTP) i jego testach w przestrzeni kosmicznej. Agencja zachęca firmy z sektora kosmicznego do wzięcia udziału w realizacji kolejnych faz owego przedsięwzięcia. Termin nadsyłania zgłoszeń upływa 5 sierpnia br.
Czytaj też
Projekt agencji DARPA pod nazwą DRACO został uruchomiony w celu rozszerzenia zdolności w długoterminowych lotach kosmicznych NASA z wykorzystaniem silnika NTP. Ma on zapewnić wysoki stosunek ciągu do masy oraz zwiększoną wydajność. Agencja planuje wybrać jednego dostawcę dla kolejnych dwóch faz programu, polegających na dopracowaniu szczegółowego projektu systemu nośnego wykorzystującej omawiany napęd. Demonstracja technologii w czasie pierwszego lotu orbitalnego została wstępnie zaplanowana na 2026 r.
Według DARPA napęd NTP umożliwiłby szybkie manewrowanie w przestrzeni kosmicznej, co jest o wiele trudniejsze do wykonania w przypadku statków kosmicznych z napędem elektrycznym lub tradycyjnym - chemicznym. Opracowana technologia mogłaby zostać wykorzystana przez siły zbrojne USA do zwiększenia zdolności szybkiego reagowania na zagrożenia i przemieszczania się w przestrzeni kosmicznej, a zarazem do zapewnienia Stanom Zjednoczonym przewagi względem innych państw.
Aby utrzymać przewagę technologiczną w przestrzeni kosmicznej, Stany Zjednoczone potrzebują przełomowego napędu.
Nathan Greiner, kierownik programu w Biurze Technologii Taktycznych DARPA
We wniosku budżetowym agencji na rok fiskalny 2023 zapisano 57 mln USD na projekt DRACO. Jest to wzrost o 20 mln USD względem poprzedniego roku budżetowego. W ramach pierwszej fazy firma General Atomics otrzymała zamówienie w wysokości 22 mln USD na opracowanie projektu reaktora i podsystemu napędowego, który będzie centralnym elementem programu. Pprócz niej kontrakty otrzymały również Blue Origin i Lockheed Martin (odpowiednio 2,5 mln USD i 2,9 mln USD) celem realizacji wstępnych prac projektowych nad nowym pojazdem.