Reklama

Rynek globalny

Kontrakt na silniki do rakiety Vulcan Centaur

Ilustracja: United Launch Alliance [ulaluanch.com]

Amerykańska spółka Aerojet Rocketdyne poinformowała, że zawarła największy w historii swojej działalności kontrakt na dostawę 116 silników RL10 dla drugiego stopnia rakiety Vulcan Centaur firmy United Launch Alliance (ULA). Warunki finansowe owego porozumienia nie zostały jak na razie ujawnione.

Reklama

Umowa polega na dostawie 116 jednostek RL10C-X, służących do napędzania wyższego stopnia nowej rakiety nośnej - Vulcan Centaur. Owe systemy napędowe będą elementami wspierającymi porozumienie ULA z firmą Amazon dotyczącej rozmieszczenia składników superkonstelacji internetowej w ramach Projektu Kuiper.

Reklama

Czytaj też

Reklama

Amazon ogłosił podpisanie umów z ULA, Arianespace i Blue Origin na 83 starty wspierające rozmieszczenie na niskiej orbicie okołoziemskiej (LEO) konstelacji Kuiper, z czego 38 startów ma zostać przeprowadzonych za pomocą rakiety Vulcan firmy ULA. Nowy system nośny według obecnych planów, powinien zaliczyć swój debiut jeszcze w tym roku. Umowa z konsorcjum ULA obejmuje również dodatkowe inwestycje w infrastrukturę startową, która pozwoli na zwiększenie liczby lotów.

W silniku RL10C-X wykorzystaliśmy technologię druku 3D, aby znacznie obniżyć koszt budowy silnika, a jednocześnie zwiększyć jego osiągi.
Eileen P. Drake, prezes i dyrektor generalny Aerojet Rocketdyne

Firma Aerojet Rocketdyne podkreśla, że RL10 są silnikami produkowanymi od sześciu dekad, dodając zarazem, że w przestrzeni kosmicznej znalazło się ponad 500 sztuk. Impuls właściwy silnika RL10C-X wynosi 461 s, co plasuje go w ścisłej czołówce urządzeń tej rodziny pod względem osiągów. Produkowany jest i testowany w zakładach Aerojet Rocketdyne na Florydzie. Silniki RL10 zasilają obecnie wyższe człony rakiet nośnych Atlas V i Delta IV.

Projekt Kuiper ma na celu zapewnienie szybkiego, satelitarnego dostępu do łącza internetowego o małych opóźnieniach szerokiemu gronu odbiorców w miejscach pozbawionych trwałej łączności. Będzie to kolejna konstelacja obok rozwijanej sieci urządzeń Starlink czy OneWeb.

Czytaj też

Warunki finansowe opisywanego porozumienia, tak jak w przypadku kontraktu na realizację startów Projektu Kuiper firmy Amazon, nie zostały ujawnione. Firma Aerojet Rocketdyne oraz United Launch Alliance szeroko współpracowały w przeszłości i wygląda na to, że zamierzają kontynuować swoją współpracę jeszcze przez długie lata.

Reklama

Komentarze

    Reklama