Reklama

Systemy Nośne

Rozruch Projektu Kuiper zabezpieczony. Trzy firmy wyniosą satelity Bezosa

Autor. Amazon

Firma Amazon zawarła kontrakty na wyniesienie nowej megakonstelacji satelitarnej dającej dostęp do szerokopasmowego internetu. Ponad 80 startów potrzebnych do realizacji Projektu Kuiper zostanie przeprowadzonych przez Arianespace, Blue Origin oraz United Launch Alliance.

Reklama

Amazon poinformował 5 kwietnia br. o dokonaniu szeregu porozumień, dzięki którym możliwe będzie rozmieszczenie superkonstelacji internetowej w ramach programu Kuiper. Kontrakty obejmują aż 83 starty, które wyniosą większość satelitów z planowanej liczby 3226 urządzeń.

Reklama

Za realizację omawianych startów odpowiedzialne będą firmy Arianespace, Blue Origin oraz United Launch Alliance, które w ciągu pięciu lat przeprowadzą je za pomocą rakiet nośnych Ariane 6, New Glenn i Vulcan Centaur. Dodatkowo Amazon miałby do dyspozycji dziewięć zakupionych w ubiegłym roku od ULA rakiet Atlas V. Szczegółowe zapisy kontraktów nie zostały ujawnione. Firma Amazon w swoim komunikacie oznajmiła, że są warte miliardy USD.

Przed nami jeszcze wiele pracy, ale zespół kontynuuje osiąganie kolejnych kamieni milowych w każdym aspekcie naszego systemu satelitarnego. Umowy na wystrzelenie satelitów odzwierciedlają nasze ogromne zaangażowanie i wiarę w Projekt Kuiper. Jesteśmy dumni, że możemy współpracować z tak imponującym gronem partnerów, aby zrealizować naszą misję.
Dave Limp, wiceprezes ds. urządzeń i usług firmy Amazon

Czytaj też

Znane zapisy umowy informują o zamiarze przeprowadzenia przez Arianespace 18 startów za pomocą rakiety Ariane 6. Blue Origin zobowiązało się do 12 startów dzięki rakiecie New Glenn z opcją na 15 kolejnych. Natomiast United Launch Alliance zajmie się kolejnymi 38 operacjami przy użyciu Vulcan Centaur. Umowa z konsorcjum ULA obejmuje również dodatkowe inwestycje w infrastrukturę startową, która pozwoli na zwiększenie liczby lotów.

Reklama
Inwestycje firmy Amazon w infrastrukturę startową i modernizację możliwości przyniosą korzyści zarówno klientom komercyjnym, jak i rządowym.
Tory Bruno, dyrektor generalny firmy ULA

Komunikat prasowy firmy Amazon nie zawiera informacji dotyczących terminu rozpoczęcia wynoszenia urządzeń omawianej konstelacji internetowej. Zanim pierwsze satelity wyruszą na orbitę na pokładzie wyżej wymienionych pojazdów kosmicznych, rakiety będą musiały zaliczyć swoje debiuty. Ariane 6 jak i Vulcan mają odbyć swoje pierwsze starty jeszcze w tym roku. W przypadku Blue Origin nie podano daty inauguracyjnego lotu systemu nośnego New Glenn.

Projekt Kuiper ma na celu zapewnienie szybkiego, satelitarnego łącza szerokopasmowego o małych opóźnieniach szerokiemu gronu odbiorców w miejscach pozbawionych trwałej łączności internetowej. Będzie to kolejna konstelacja obok rozwijanej sieci urządzeń Starlink czy OneWeb. SpaceX wystrzeliła do tej pory ponad 2300 satelitów Starlink za pomocą swojej rakiety Falcon 9, a docelowo może wystrzelić jeszcze około 30 000 urządzeń. Z kolei firma OneWeb rozmieściła do tej pory 428 składników na docelowej orbicie o wysokości 450-480 km nad Ziemią. Aby osiągnąć globalny zasięg konstelacji OneWeb, w pierwszej fazie programu potrzebne jest rozmieszczenie co najmniej 600 satelitów.

Czytaj też

Reklama

Komentarze

    Reklama