Reklama

Debiut niemieckiej rakiety Spectrum zakończony eksplozją

rakieta Spectrum w trakcie pierwszego lotu testowego. 30 marca 2025 r.
rakieta Spectrum w trakcie pierwszego lotu testowego. 30 marca 2025 r.
Autor. Isar Aerospace

Rakieta nośna niemieckiej firmy Isar Aerospace zaliczyła swój debiut. Jest to pierwsza rakieta orbitalna, która została wystrzelona z europejskiego kosmodromu.

30 marca 2025 r. zapisze się na kartach europejskiej historii podboju kosmosu. Niemiecka firma Isar Aerospace przeprowadziła pierwszy lot testowy systemu nośnego Spectrum. Jest to pierwsza rakieta orbitalna, która została wystrzelona z terenu Starego Kontynentu. Start został wykonany z norweskiego obiektu Andøya Spaceport.

Niemiecka rakieta rozpoczęła wznoszenie o godz. 12:30. Lot o nazwie „Going full Spectrum” nie zakończył się jednak sukcesem, gdyż po około 20 sekundach silniki rakiety przestały pracować i system spadł na ziemię.

Rakieta uderzyła w ziemię blisko platformy startowej i eksplodowała. Obecnie ciężko stwierdzić, jak bardzo ucierpiało przez to stanowisko startowe. Dyrektor generalny Isar Aerospace Daniel Metzler twierdzi, że platforma nie została zniszczona, natomiast niektórzy eksperci zwracają uwagę na to, że może ona wymagać remontu.

Początek misji przekładany był wielokrotnie. Pierwsze okno startowe wyznaczono na 20 marca, jednak kolejne zimowe sztormy na północnym Atlantyku zmusiły firmę do przesunięcia startu. W niedzielę pogoda na Andøii była doskonała.

Reklama

Jeszcze przed startem Isar Aerospace podkreślało, że głównym celem testu jest zebranie jak największej ilości danych. Misja nie zakładała umieszczenia jakichkolwiek ładunków na orbicie okołoziemskiej. Firma planuje przeprowadzić serię lotów testowych i już teraz pracuje nad segmentami rakiety, które zostaną wykorzystane w drugim i trzecim locie.

Warto także zauważyć, że jeszcze przed debiutem udało się firmie pozyskać pierwszych klientów do misji operacyjnych. 2 marca br. doszło do zawarcia umowy z Norweską Agencją Kosmiczną na wyniesienie pary satelitów obserwacyjnych w ramach programu Arctic Ocean Surveillance do 2028 r.

Rakieta Spectrum przed debiutem.
Rakieta Spectrum przed debiutem.
Autor. Isar Aerospace

Prace nad rakietą są niezwykle ważne dla Europy, która od lat stara się o niezależność w zakresie możliwości startowych. „W dzisiejszym klimacie geopolitycznym nasz pierwszy lot testowy oznacza coś więcej niż tylko start rakiety.” - stwierdził dyrektor generalny Isar Aerospace, Daniel Metzler.

Po wprowadzeniu rakiety Spcetrum do użytku, Europa będzie mieć kolejny system nośny zdolny do wynoszenia ładunków na orbitę okołoziemską. ESA korzysta z rakiet Vega-C oraz Ariane 6, lecz ich starty są wykonywane z Gujany Francuskiej. Dodatkowo swoje rakiety przygotowują również inne europejskie podmioty, w tym niemieckie Rocket Factory Augsburg, czy też hiszpańska PLD Space.

Reklama

O rakiecie Spectrum

Spectrum to dwustopniowa rakieta o wysokości 28 m oraz średnicy 2 m, więc jest większa od rakiety Electron firmy Rocket Lab (17 metrów), natomiast mniejsza od dobrze wszystkim znanej rakiety Falcon 9 od SpaceX (70 metrów). Niemiecki system nośny Spectrum został zaprojektowany i opracowany całkowicie wewnętrznie przez Isar w ciągu zaledwie siedmiu lat.

Spectrum jest w stanie wynieść na niską orbitę okołoziemską (LEO) do 1 t ładunku oraz do 700 kg na orbitę synchroniczną ze Słońcem (SSO). W dolnym stopniu znajduje się 9 silników Aquila, natomiast w górny segment napędza pojedyncza jednostka. Silniki zasilane są ekologicznym materiałem pędnym propan + ciekły tlen.

Reklama

Komentarze

    Reklama