Reklama

Systemy Nośne

Eksplozja japońskiej rakiety Kairos

Autor. Space One

Kairos, japońska rakieta opracowana prze prywatną firmę Space One zaliczyła nieudany debiut. Lot zakończył się wybuchem kilka sekund po starcie.

We wtorek, 12 marca br. o godzinie 15:01 czasu polskiego z kosmodromu Kii wystartowała rakieta Kairos, opracowana przez prywatną firmę z Japonii - Space One. Debiut systemu nośnego zdecydowanie można zaliczyć do nieudanych, gdyż około 5 sekund po starcie Kairos eksplodował w wyniku uruchomienia systemu bezpieczeństwa FTS (Flight Termination System). Na obecną chwilę nie wiemy, co dokładnie doprowadziło do rozpoczęcia sekwencji.

Według Reuters, Kairos przewoził w swojej ładowni eksperymentalnego satelitę wojskowego, który może zastąpić satelity rozpoznawcze, jeśli zostaną one wyłączone. Prezes firmy Masakazu Toyoda stwierdził na konferencji prasowej, że start nie może być nazwany porażką, gdyż każda próba przynosi nowe doświadczenie. Na transmisji wideo widzimy, że część fragmentów rakiety Kairos spadło w okolice platformy startowej, która prawdopodobnie nie odniosła większych uszkodzeń.

Reklama

Kairos to lekka rakieta nośna o wysokości około 18 m, średnicy 1,35 m oraz masie całkowitej 23 t. System składa się z trzech stopni na paliwo stałe oraz czwartego na ciekły materiał pędny. Według informacji podanych przez producenta, Kairos ma być w stanie wynieść na orbitę synchroniczną ze Słońcem do 150 kg ładunku użytecznego oraz do 250 kg na niską orbitę okołoziemską (LEO).

Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!

Reklama

Komentarze

    Reklama