Reklama

Systemy Nośne

Electron rozmieścił na orbicie kolejne satelity BlackSky

Autor. RocketLab

RocketLab przeprowadził 25. lot orbitalny rakiety Electron. Na jej pokładzie znalazły się dwa satelity BlackSky, służące do prowadzenia zobrazowań optycznych zarówno dla podmiotów rządowych jak i cywilnych. Misja ta powiększyła flotę urządzeń BlackSky Global do 14.

Reklama

Wraz z początkiem obecnego miesiąca doszło do udanego startu lekkiej rakiety nośnej Electron, należącej do firmy Rocket Lab. System z powodzeniem wyniósł na orbitę okołoziemską dwa urządzenia BlackSky Gen-2, które posłużą do obserwacji Ziemi. Start dwustopniowej rakiety o długości 18 m został przeprowadzony dnia 2 kwietnia o godz. 13:41 czasu polskiego z wyrzutni Launch Complex 1 znajdującym się w Nowej Zelandii.

Reklama

Czytaj też

Reklama

Satelity BlackSky zostały umieszczone na orbicie o wysokości 430 km nad Ziemią, ok. godzinę po wystrzeleniu, tym samym potwierdzając sukces przeprowadzonego startu. Obiekty (dysponujące masą ok. 55 kg) i stanowiące ładunek użyteczny omawianej misji o nazwie "Without Mission A Beat" to kolejne elementy konstelacji satelitów firmy Rocket Lab, która ma zapewniać monitorowanie z dużą częstotliwością najbardziej strategicznych i krytycznych miejsc na świecie.

BlackSky wspiera podejmowanie codziennych, krytycznych decyzji w wielu dziedzinach, takich jak bezpieczeństwo wewnętrzne, wywiad gospodarczy, zarządzanie infrastrukturą krytyczną, reagowanie kryzysowe.
Rocket Lab
Przygotowania urządzeń BlackSky do lotu
Przygotowania urządzeń BlackSky do lotu
Autor. RocketLab

Firma BlackSky jest dodatkowo jedną z tych, które biorą udział w monitorowaniu z przestrzeni kosmicznej rosyjskich działań militarnych na terenach Ukrainy. Proces uruchamiania tych dwóch najnowszych urządzeń jest obecnie w toku. Pomyślnie przeprowadzony start uzupełnia konstelację do 14 satelitów, z których większość została umieszczona na orbicie właśnie za pomocą rakiety Electron, dla której był to już 25. lot w historii jej użytkowania.

Rocket Lab i BlackSky ogłosiły w zeszłym roku zawarcie umowy dotyczącej wielu startów. Najnowsza misja była 4. misją Rocket Lab dla BlackSky, z których każda zakładała wyniesienie dwóch satelitów do obrazowania Ziemi. Firma Rocket Lab planuje kolejny start dla BlackSky jeszcze w tym roku. Misja będzie polegać na umieszczeniu kolejnej pary urządzeń satelitarnych drugiej generacji. Firma koncentruje się także na rozwoju nowej serii satelitów trzeciej generacji o podwyższonej rozdzielczości przestrzennej detektora. Wystrzelenie pierwszego z nich planowane jest obecnie na 2023 r.

Czytaj też

Reklama

Komentarze

    Reklama