Reklama

Systemy Nośne

ESA: pierwszy start Ariane 5 w 2022 roku

Autor. Arianespace

Firma Arianespace wspólnie z Europejską Agencją Kosmiczna (ESA) przeprowadziły 22 czerwca br. start systemu nośnego Ariane 5. Wyniesiono wówczas dwa satelity komunikacyjne: MEASAT-3d oraz GSAT-24. Było to także pierwsze użycie rakiety Ariane 5 w obecnym roku kalendarzowym.

Reklama

Późnym wieczorem 22 czerwca br. miał miejsce start należącego do francuskiego konsorcjum Arianespace systemu nośnego Ariane 5. W bieżącym roku kalendarzowym była to pierwsza misja z użyciem tej rakiety, gdyż jej "występ" został przeprowadzony w grudniu ubiegłego roku. Wówczas Ariane 5 przyczyniła się do rozpoczęcia misji Teleskopu Kosmicznego Jamesa Webba. Tym razem na jej pokładzie znalazły się satelity komunikacyjne z Indii i Malezji, które z powodzeniem zostały umieszczone na geostacjonarnej orbicie transferowej.

Reklama

Podsumowując, od samego początku funkcjonowania konsorcjum Arianespace przeprowadziło 291. misji kosmicznych. W całym bieżącym roku kalendarzowym operacja VA-257 była z kolei 66. lotem orbitalnym.

Start odbył się o godz. 23:50 czasu polskiego ze znajdującego się na Gujanie Francuskiej kosmodromu Kourou. Zgodnie z planem po 40 min od opuszczenia wyrzutni, satelity azjatyckich klientów zostały wypuszczone na GTO (orbita 250 km x 35 786 km), co oznaczało tym samym sukces przeprowadzonego transportu.

Reklama
YouTube cover video

Ariane 5 wyniosła na orbitę ponad 10 t ładunku użytecznego. Na jego wagę złożyły się dwa satelity komunikacyjne pochodzące z Indii i Malezji. Pierwszy z nich, o oznaczeniu MEASAT-3d, to zbudowany przez firmę Airbus dla malezyjskiej firmy telekomunikacyjnej MEASAT satelita, którego misja według obecnych planów ma trwać przez ok. 18 lat. Będzie on dostarczać szerokopasmowy Internet oraz wspierać usługi telewizyjne w całej Malezji, a także w regionie Azji i Pacyfiku. Urządzenie obsługuje także pasmo L - będzie wykorzystane także do poprawy sygnału GPS użytkownikom w Korei Południowej. Jest to także już 4. urządzenie wyniesione przez europejskie konsorcjum dla firmy MEASAT.

Drugie z wyniesionych urządzeń to działający w paśmie Ku GSAT-24, który został opracowany przez Indyjską Agencję Kosmiczną (ISRO) dla firmy NewSpace India. Jak czytamy w komunikacie Ariane, przeznaczeniem instrumentu będzie dostarczanie wysokiej jakości usług telewizji satelitarnej oraz telekomunikacyjnych na terenie Indii. Jego okres eksploatacji wynosi 15 lat. Jest to już 11. jednostka z serii GSA, która znalazła się na orbicie oraz 25. indyjski satelita wyniesiony dzięki Arianespace.

Czytaj też

Przed systemem nośnym Ariane 5 jeszcze kilka lotów w tym roku. Po nich rakieta przejdzie na zasłużoną emeryturę i zostanie zastąpiona przez system nowej generacji Ariane 6, który zaliczył swój lot demonstracyjny w lipcu 2020 r. W swoim pierwszym oficjalnym locie pojazd może wykonać misję dla Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA), wynosząc w przestrzeń kosmiczną dwa urządzenia nawigacji satelitarnej Galileo. Póki co nie jest znana dokładna data misji.

Reklama

Komentarze

    Reklama