Reklama

Systemy Nośne

Europejska rakieta przeszła kluczową próbę. Przed nami ważny debiut

Autor. ESA

Europa odlicza dni do pierwszego lotu systemu nośnego Ariane 6. W ostatnich tygodniach Europejska Agencja kosmiczna (ESA) powiadomiła o wyznaczonej dacie startu. Z najnowszych informacji wynika, że europejska rakieta przeszła kluczowy test, który potwierdza gotowość do zbliżającego się debiutu.

Europejska Agencja Kosmiczna od wielu lat pracuje nad nowym systemem nośnym, który pozwoli wypełnić lukę w zakresie zdolności Starego Kontynentu do wynoszenia ładunków i astronautów na orbitę okołoziemską. Obecnie najważniejszym projektem w tym zakresie jest rakieta Ariane 6, która już niedługo ma zaliczyć swój pierwszy lot. Kilka tygodni temu ESA poinformowała, że do debiutu Ariane 6 dojdzie 9 lipca 2024 r.

Reklama

Do tego dnia nie zostało dużo czasu, dlatego zespół zaangażowany w to wydarzenie intensywnie pracuje, aby wszystko było gotowe do długo wyczekiwanego dnia. W ostatnich godzinach ESA zakomunikowała, że wykonano niezwykle ważną próbę, nazywaną także próbą generalną przed lotem. Test o nazwie „Wet Dress Rehearsal” polega na próbnym zatankowaniu rakiety i odliczaniu do startu, bez zapłonu silników.

Ariane 6 została zatankowana 180 tonami paliwa z utleniaczem (ciekły wodór i ciekły tlen), co trwało ok. 3,5 godziny. Był to pierwszy raz, kiedy na platformie stanęła przeznaczona do lotu wersja rakiety.Próba WDR to ostatni, finalny moment przed startem, który pozwala na dopracowanie precyzyjnych czynności niezbędnych do przeprowadzenia startu. Po raz pierwszy wykorzystuje się cały sprzęt i oprogramowanie, które zostaną użyte podczas lotu” – powiedział Guy Pilchen menedżer operacji startowych projektu Ariane 6.

Reklama

Wydarzenia skomentował również Pier Domenico Resta, główny inżynier odpowiedzialny za system Ariane: „Rakieta, platforma i wszystkie zespoły ESA, CNES i Grup Ariane spisały się świetnie. Wszystko przebiegło gładko i nie mógłbym być bardziej dumny. Po tych wszystkich latach przygotowań jesteśmy w końcu blisko startu”. Z oficjalnego komunikatu ESA wynika, że dane z próby WDR są obecnie analizowane, a wyników można spodziewać się w najbliższych dniach, co ma ostatecznie potwierdzić datę startu

Warto przypomnieć, że decyzję o budowie nowej rakiety podjęto w 2014 roku, m.in. dla zapewnienia Europie niezależności w dostępie do przestrzeni kosmicznej. Ariane 6 ma zastąpić swoją poprzedniczkę – Ariane 5, która swój ostatni lot odbyła w lipcu 2023 r. Przestrzeń ładunkową systemu zaprojektowano w ten sposób, aby rakieta była wysoce uniwersalna pod względem ciężaru i rozmiaru wynoszonych ładunków.

Reklama

System ważący 900 t i mierzący 60 m będzie zdolny do wyniesienia na niską orbitę okołoziemską (LEO) do 21 650 kg (wariant z 4 boosterami) lub 10 350 kg (z 2 boosterami) ładunku użytecznego. Podczas debiutu Ariane 6 zostanie wyniesionych ponad 10 eksperymentów i ładunków, w tym również od NASA. Warto zauważyć, że w trakcie tej misji będziemy mieć polski akcent, gdyż zaangażowana w lot jest wrocławska spółka kosmiczna Scanway.

Scanway w ramach projektu YPSat dostarczy dwukamerowy zestaw optyczny, którego zadaniem będzie monitorowanie procesu rozkładania głównej owiewki rakiety podczas startu oraz rejestrowanie przebiegu wyrzucania ładunków użytecznych na niskiej orbicie Ziemi. Scanway dostarczy w ten sposób kluczowych danych do analizy przebiegu inauguracyjnego lotu najnowszej europejskiej rakiety nośnej.

Źródło ESA/Space24.pl

Źródło:PAP / Space24
Reklama
Reklama

Komentarze