Reklama

Systemy Nośne

Historyczny sukces Rocket Lab. Dwa starty jednego dnia

Autor. Rocket Lab

Firma Rocket Lab przeprowadziła ostatnio dwa pomyślne starty swojej flagowej rakiety Electron. Na uznanie zasługuje fakt, że udało się to wykonać w niecałe 24 godziny. To kolejny dowód na niezawodność usług oferowanych przez amerykańską spółkę kosmiczną.

24 listopada br. to data, którą z pewnością będą pamiętać pracownicy Rocket Lab. W tym dniu spółka należąca do Petera Becka przeprowadziła dwa starty rakiet Electron. To pierwsze takie wydarzenie w historii firmy. Systemy różniły się jednak od siebie, gdyż do pierwszego ze startów wykorzystano wersję suborbitalną o nazwie HASTE.

Dwa udane starty w odstępie krótszym niż 24 godziny z platform na różnych półkulach. To bezprecedensowa zdolność na rynku małych startów i jesteśmy niezmiernie dumni, że możemy ją dostarczyć w Rocket Lab.” - skomentował osiągnięcie Peter Beck, założyciel i dyrektor generalny Rocket Lab.

Reklama

Pierwszy z lotów nie został ogłoszony z wyprzedzeniem. Został on przeprowadzony z platformy znajdującej się w NASA Wallops Flight Facility (USA). Niestety to jedyne szczegóły na temat misji, gdyż klient lotu również nie został podany do informacji publicznej. Branżowe media opisały, że była nim najprawdopodobniej firma Leidos. To właśnie ona w ubiegłym roku podpisała umowę z Rocket Lab na cztery starty w latach 2024-2025.

Kilka godzin później Rocket Lab wykonało lot kolejny start. Tym razem flagowa rakieta Electron wystartowała z terenu Nowej Zelandii. System nośny Electron pomyślnie umieścił na niskiej orbicie okołoziemskiej trzeci zestaw pięciu satelitów dla francuskiej firmy Kinéis. Tym samym spółka posiada już konstelacje składającą się z 15 satelitów.

Celem satelitów firmy Kineis jest świadczenie usług z zakresu łączności i śledzenia lokalizacji dowolnego obiektu w dowolnym miejscu na planecie w czasie niemal rzeczywistym. Sieć działa w ramach Internetu Rzeczy (IoT). Określa się tak koncepcję, według której systemy, składające się z połączonych urządzeń, mogą pośrednio albo bezpośrednio gromadzić, przetwarzać lub wymieniać dane przez instalacje elektryczne lub sieci komputerowe.

Reklama

Był to trzeci z pięciu dedykowanych startów Electron dla firmy Kineis. Rocket Lab wystrzeliło pierwsze dwa zestawy satelitów Kinéis w czerwcu i wrześniu br. Dwa kolejne starty powinny odbyć się jeszcze w pierwszym kwartale 2025 r. Warto także zauważyć, że ten lot był już był 13. startem orbitalnym rakiety Electron w 2024 r.

Electron zaliczany jest do lekkich systemów nośnych, gdyż jest w stanie dostarczyć na niską orbitę okołoziemską (LEO) zaledwie 300 kg. Rocket Lab pracuje nad nowym systemem o nazwie Neutron, który będzie w stanie dostarczyć na LEO do 13 t ładunku użytecznego. Zaletą ma być powrót pierwszego segmentu rakiety na stanowisko startowe.

Reklama

Dwustopniowy Neutron będzie posiadać 43 m wysokości, 7 m średnicy oraz masę startową 480 t. W pierwszym segmencie rakiety znajdzie się 9 silników Archimedes skonstruowanych przy pomocy druku 3D.

Reklama
Reklama

Komentarze