Reklama

Systemy Nośne

Hiszpania: znaczące wsparcie rządu na rozwój rakiety Miura 5

Próba ogniowa rakiety Miura-1
Próba ogniowa rakiety Miura-1
Autor. PLD Space

Hiszpański start-up PLD Space otrzymał wsparcie finansowe od rządu w wysokości 40,5 mln EUR na rozwój lekkiego systemu nośnego Miura 5. Wyróżnienie w ramach programu PERTE zobowiązuje firmę do zwrócenia kwoty w przeciągu 10 lat od rozpoczęcia komercyjnych usług rakiety. Ruch hiszpańskich władz to element strategii nastawionej na inwestycje w nowoczesne sektory gospodarki, które mogą pomóc również w rozwoju zdolności obronnych państwa.

XXI wiek to czas inwestowania przez rządy w nowe technologie i promowania krajowego przemysłu, opracowującego innowacyjne rozwiązania dla gospodarki i sektora obronnego. Doskonałym tego przykładem jest wytypowanie przez hiszpańskie władze start-upu PLD Space i udzielenie mu 40,5 mln EUR wsparcia na rozwój lekkiego systemu nośnego Miura 5. Fundusze zostaną przyznane w ramach programu PERTE, zakładającego współpracę podmiotów publicznych i prywatnych w celu promowania i rozwoju projektów, które mogą pobudzić wzrost gospodarczy Hiszpanii.

Reklama

Jak czytamy w komunikacie PLD Space, z technicznego punktu widzenia kwota jest pożyczką, gdyż powinna zostać zwrócona przez start-up w ciągu 10 lat od rozpoczęcia świadczenia usług komercyjnych przy pomocy Miury 5. Według szacunków, proces ten powinien zostać rozpoczęty w 2026 r. Do 2025 r. z kolei, PLD Space jest zobowiązane do zaprojektowania, skonstruowania i przeprowadzenia testów rakiety.

Czytaj też

Hiszpański start-up poinformował również o konkretnych planach, które mają zostać zrealizowane w kolejnych miesiącach. W pierwszej kolejności zostaną przeprowadzone testy silnika TEPREL-C. W pierwszej połowie 2024 r. ma również odbyć się otwarcie nowej siedziby PLD Space (w mieście Elche), która będzie nastawiona na produkcję części komponentów do Miury 5. W drugiej połowie natomiast rozpocznie się budowa platformy startowej w europejskim kosmodromie w Kourou w Gujanie Francuskiej.

Autor. PLD Space / ESA

Według informacji podanych na stronie internetowej producenta, Miura 5 to dwustopniowa rakieta (z możliwością doczepienia trzeciegokick stage) posiadająca 34 m wysokość oraz szacunkową masę startową blisko 69 t. Dolny stopień będzie wielokrotnego użytku, napędzany przez 5 jednostek TEPREL-C wykorzystujących mieszankę ciekłego tlenu i bio-kerozyny. W drugim segmencie znajdzie się pojedynczy silnik przystosowany do działania w próżni.

Reklama

Wsparcie finansowe dla prywatnych start-upów z krajowego sektora kosmicznego jest niezwykle ważne. Obecnie globalny rynek jest zdominowany przez podmioty amerykańskie, natomiast istnieje duże pole do działania dla mniejszych firm, w tym z krajów europejskich. W kolejnych latach liczba satelitów na orbitach okołoziemskich znacząco wzrośnie, a z tym popyt na systemy nośne. Spłata pożyczki nie powinna zatem stanowić problemu. Ruch ze strony Hiszpanii jest doskonałym przykładem, który powinien stanowić inspirację dla innych państw.

Źródło: PLD Space / Space24.pl

Czytaj też

Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!

Reklama
Reklama

Komentarze

    Reklama