Reklama

Systemy Nośne

Sukces Hiszpanii. Udany start rakiety Miura 1

Autor. PLD Space via X (dawniej Twitter)

W sobotę (7 października br.) hiszpański start-up PLD Space przeprowadził start swojej rakiety suborbitalnej - Miura 1. Pomimo braku pełnego powodzenia w misji, firma określiła lot pozytywnie, głównie dzięki osiągnięciu przez system wszystkich założeń technicznych. Lot rakiety suborbitalnej był pierwszym startem przeprowadzonym przez PLD Space.

Reklama

W sobotę, 7 października br. z Centrum Testowego El Arenosillo w Narodowym Instytucie Technologii Kosmicznej w Huelvie w Hiszpanii, PLD Space przeprowadziło start rakiety suborbitalnej Miura 1. Według pierwotnych planów firmy, misja miała trwać około 12 minut, a celem lotu było osiągnięcie 80 km nad powierzchnią Ziemi. W rzeczywistość Miura 1 nie osiągnęła założeń PLD Space. Lot rakiety trwał około 5 minut, a apogeum lotu wyniosło 43 km. Pomimo niespełnienia oczekiwać, hiszpański start-up określił misję sukcesem, gdyż zrealizowano wszystkie techniczne cele misji związane z ciągiem silnika, śledzeniem trajektorii i zachowaniem wyrzutni.

Reklama
Reklama

Jak poinformował Raul Torres (CEO PLD Space) na platformie X (dawniej Twitter), firma zmieniła trajektorię lotu Miury 1 ze względów bezpieczeństwa, obniżając przy tym apogeum lotu. Pomimo tego CEO firmy zauważa wiele pozytywów, tj. osiągnięcie warunków mikrograwitacji oraz etapu Max-Q, czyli punktu, w którym na rakietę orbitalną działa największe ciśnienie w pokonywanej atmosferze.

Czytaj też

Dodatkowo z sukcesem przetestowano ponowne wejście w atmosferę ziemską i system otwarcia spadochronów podczas powrotu na Ziemię. Podczas misji PLD Space zachowało pełną kontrolę nad rakietą suborbitalną. Finalnie Miura 1 wylądowała w Oceanie Atlantyckim, a wkrótce po tym inżynierowie firmy mieli podjąć próbę odzyskania systemu. Miura 1 to bowiem pierwsza europejska rakieta, która została zaprojektowana tak, aby można ją było odzyskać. Warto dodać, że sobotni lot było okazją do przetestowania w warunkach mikrograwitacji urządzenia z Centrum Technologii Kosmicznej i Mikrograwitacji, działającego przy Uniwersytecie w Bremie.

Przypomnijmy, że była to kolejna próba lotu po nieudanym starcie z czerwca br. Wówczas Miura 1 inżynierowie firmy w ostatniej chwili przerwali misję w wyniku odnotowanych problemów technicznych w rakiecie. Według informacji podanych przez hiszpański start-up, przyczyną niepowodzenia były tzw. kable pępowinowe umbilical cables), które łączą rakietę z naziemnym sprzętem na platformie startowej. Służą one do zapewniania komunikacji, dostarczania ciekłych materiałów pędnych, energii elektrycznej itp. W wyniku tego została uruchomiona sekwencja bezpieczeństwa, która spowodowała zatrzymanie startu.

Rakieta suborbitalna Miura-1
Rakieta suborbitalna Miura-1
Autor. PLD Space

Początkowo stwierdzono, że nie wszystkie kable zostały zwolnione w odpowiednim czasie. Po zakończonym dochodzeniu okazało się, że jeden z kabli w rzeczywistości został zwolniony, natomiast 0,1 s po planowanym momencie.

PLD Space prowadzi również prace rozwojowe innego systemu, a mianowicie rakiety orbitalnej, przeznaczonej głównie do wynoszenia małych satelitów o nazwie Miura-5. Według informacji podanych na stronie internetowej producenta, dwustopniowa rakieta (z możliwością doczepienia trzeciego;kick stage) będzie miała 34 m wysokości, natomiast zakładana masa startowa to blisko 69 t.

Czytaj też

Reklama
Reklama

Komentarze