Systemy Nośne
Indie wyniosły satelitę do obserwacji Ziemi. Pomyślny start nowej rakiety
W ubiegłym tygodniu Indie wystrzeliły na orbitę swojego najnowszego satelitę. To trzeci lot orbitalny, który został przeprowadzony przez to państwo w 2024 r.
16 sierpnia br. o godz. 05:47 czasu polskiego Indyjska Agencja Kosmiczna (ISRO) przeprowadziła pomyślny start systemu nośnego SSLV (Small Satellite Launch Vehicle). Był to trzeci lot tej konkretnej rakiety i jednocześnie dopiero drugi, który zakończył się powodzeniem. Celem startu było wyniesienie nowej jednostki satelitarnej do obserwacji Ziemi o oznaczeniu EOS-08.
Satelita o łącznej masie 175.5 kg został wyniesiony na niską orbitę okołoziemską (wysokość 475 km). Będzie on obserwować planetę za pomocą dwóch instrumentów: Electro Optical Infrared Payload (EOIR) i Global Navigation Satellite System-Reflectometry payload (GNSS-R). Pierwszy z nich ma umożliwić obserwacje zarówno w dzień, jak i w nocy. Dane uzyskiwane z tego instrumentu znajdą zastosowanie m.in. monitorowaniu środowiska, wykrywania pożarów czy obserwacjach aktywności wulkanicznej
W przypadku instrumentu GNSS-R Indyjska Agencja Kosmiczna opisała, że demonstruje on możliwość wykorzystania teledetekcji do zastosowań takich jak analiza wiatru powierzchniowego oceanu, ocena wilgotności gleby, badania kriosfery w regionie Himalajów, a także wykrywanie powodzi i zbiorników wodnych śródlądowych.
Kudos team #ISRO for the successful launch of SSLV-D3/EOS-08 Mission. With the personal intervention & patronage provided by PM Sh @narendramodi, Team @isro has been able to carry one success after the other in a serial manner. pic.twitter.com/9AJ5cgcNhq
— Dr Jitendra Singh (@DrJitendraSingh) August 16, 2024
Satelita EOS-08 został wyposażony także w ładunek UV SiC, który posłuży do badań z zakresu natężenia promieniowania ultrafioletowego w środowisku kosmicznym. Jest to element przygotowań do załogowej misji kapsuły Gaganyaan, która powinna rozpocząć się w 2025 r. W ramach tego przedsięwzięcia trzech astronautów spędzi kilka dni w przestrzeni kosmicznej na wysokości ok. 400 km, testując indyjską kapsułę przed ostateczną certyfikacją.
Warto zauważyć, że EOS-08 jest satelitą demonstracyjnym, który został zaprojektowany do działania na orbicie przez rok. Zdaniem indyjskich władz projekt ten jest przełomem technologicznym dla kraju i stanowi podstawę pod przyszłe przedsięwzięcia, które wyniosą zdolności Indii do satelitarnej obserwacji Ziemi na zupełnie nowy poziom. Szczegółowe dane techniczne urządzenia są dostępne pod załączonym linkiem.
Jak zaznaczył Sreedhara Panicker Somanath, pełniący funkcję prezesa agencji ISRO, udany lot Small Satellite Launch Vehicle kończy również proces rozwoju tego systemu nośnego. Zdaniem prezesa ISRO pomyślne zakończenie fazy rozwojowej rakiety SSLV otwiera drogę do transferu technologii do indyjskiego przemysłu, umożliwiając tym samym jej produkcję seryjną i wdrożenie operacyjne.
Przypomnijmy, że system został zaprojektowany do wynoszenia wielu niewielkich ładunków, głównie komercyjnych, w tym związanych z bezpieczeństwem narodowym. Stworzono ją z myślą o zredukowaniu kosztów poszczególnych misji, a także częstszymi lotami, niż w przypadku innych systemów nośnych z Indii, jak PSLV i GSLV.
Dostępne informacje wskazują, że czterostopniowa rakieta SSLV (łączna wysokość to 34 m) jest w stanie wynieść do 500 kg na niska orbitę okołoziemską (LEO), a także do 300 kg na orbitę heliosynchroniczna (Sun Synchronous Orbit, SSO).
Źródło: ISRO/Space24.pl