Reklama

Kolejne firmy z USA wybrane do programu misji wojskowych

USA, wojsko, Rocket Lab, Stoke Space, Siły Kosmiczne
Dowództwo Systemów Kosmicznych (SSC) Sił Kosmicznych Stanów Zjednoczonych (USSF) przyznało kontrakty firmom Rocket Lab i Stoke Space.

Amerykańskie siły kosmiczne ogłosiły zakontraktowanie kolejnych firm do programu National Security Space Launch (NSSL). W ramach tego programu wojsko realizuje tajne misje związane z bezpieczeństwem narodowym.

Reklama

27 marca br. Dowództwo Systemów Kosmicznych (SSC) Sił Kosmicznych Stanów Zjednoczonych (USSF) przyznało kontrakty do udziału w programie National Security Space Launch (NSSL) Phase 3 Lane 1, który jest prowadzony przez amerykański Departament Obrony. Wytypowane podmioty to Rocket Lab oraz Stoke Space. Wcześniej zakontraktowane zostały też Blue Origin, SpaceX i United Launch Alliance (ULA).

Reklama

Szczegóły współpracy

Reklama

Rocket Lab oraz Stoke Space będą świadczyć usługi startowe dla ładunków związanych z bezpieczeństwem narodowym do czerwca 2029 r. z możliwością przedłużenia do 2034 r. Przyznane kontrakty nie określają dokładnej liczby misji, ale oczekuje się, że do 2029 r. będzie ich około 30.

W pierwszej kolejności Rocket Lab oraz Stoke Space zajmą się przeprowadzeniem oceny zdolności zapewnienia misji w ramach przygotowań do przyszłych kontraktów. Na ten cel przyznano zlecenia o wartości 5 mln USD. Dzięki temu firmy będą mogły ubiegać się o przyszłe kontrakty w programie NSSL, których łączna wartość jest szacowana na około 5,6 mld USD.

Reklama

Zanim Rocket Lab i Stoke zostaną wybrane do realizacji któregokolwiek z nadchodzących zleceń startowych, każda z firm musi pomyślnie wykonać jeden start rakiety nośnej, przeznaczonej do programu NSSL. W przypadku Rocket Lab będzie to nowa rakieta wielokrotnego użytku o nazwie Neutron. Jej debiut powinien odbyć się pod koniec obecnego roku. Neutron będzie zdolny do wynoszenia do 13 t ładunku na niską orbitę okołoziemska (LEO).

Wizualizacja rakiety Neutron firmy Rocket Lab
Wizualizacja rakiety Neutron firmy Rocket Lab
Autor. Rocket Lab

„Wspieranie dostępu do przestrzeni kosmicznej dla najważniejszych misji kraju zawsze było celem naszej rakiety Neutron i jesteśmy niesamowicie dumni, że zostaliśmy wybrani przez US Space Force, aby zademonstrować to zaangażowanie dla NSSL […] Nie możemy się doczekać, aby zaprezentować Neutrona jako ważną platformę, którą stanie się dla Departamentu Obrony.” - podkreślił założyciel i dyrektor generalny Rocket Lab, Sir Peter Beck.

Reklama

Stoke Space również stara się o debiut nowej rakiety jeszcze w tym roku. Chodzi o system nośny wielokrotnego użytku o nazwie Nova. W ostatnich tygodniach firmie udało się osiągnąć ważny kamień milowy w tym projekcie, gdyż pomyślnie przeprowadzono test silnika Zenith. Jednostka będzie napędzać pierwszy stopień systemu. Nova będzie mieć 40,2 m wysokości i 4,2 m średnicy. Rakieta ma być zdolna do wynoszenia maks. 7 ton na niską orbitę okołoziemską.

Wizualizacja rakiety Nova firmy Stoke Space
Wizualizacja rakiety Nova firmy Stoke Space
Autor. Stoke Space

Kolejne kontrakty

„Gdy Rocket Lab i Stoke Space zakończą swój pierwszy udany start, będą mogli ubiegać się o pierwsze zlecenia zadań związanych z NSSL. Z niecierpliwością czekamy na dołączenie większej liczby nowych firm w ciągu najbliższych kilku lat, gdy ich systemy będą gotowe” - skomentował podpułkownik Douglas Downs z Dowództwa Systemów Kosmicznych (SSC) Sił Kosmicznych USA.

Reklama

Następna okazja do zakontraktowania kolejnych firm do programu NSSL w ramach kontraktu Lane 1 nadarzy się na początku roku fiskalnego 2026. Przypomnijmy, że Lane 1 jest przeznaczony dla misji na niską orbitę okołoziemską. Lane 2 natomiast jest przeznaczony dla rakiet o dużym udźwigu, zdolnych do wykonywania najbardziej wymagających misji. W tym przypadku nie ogłoszono jeszcze zakontraktowania jakichkolwiek podmiotów.

National Security Space Launch (NSSL) to amerykański program rządowy, który umożliwia nabywanie usług startowych, mających na celu zapewnienie stałego dostępu do przestrzeni kosmicznej dla krytycznych misji bezpieczeństwa narodowego.

Reklama

Wykonywane są one dla na potrzeby wojska i różnych instytucji państwowych, w tym dla Narodowego Biura Rozpoznania (NRO), Agencji Rozwoju Kosmicznego (SDA) czy też dla samych Sił Kosmicznych USA.

Reklama
Reklama

Komentarze

    Reklama