Reklama

Systemy Nośne

Misja Crew-8 rozpoczęta. Załoga leci do ISS

Autor. SpaceX

W nocy z 3 na 4 marca br. czasu polskiego rakieta Falcon 9 pomyślnie wystartowała z przylądka Canaveral na Florydzie i tym samym rozpoczęła misję Crew-8. Na pokładzie kapsuły Dragon od SpaceX znalazło się trzech astronautów z USA oraz jeden rosyjski kosmonauta. Załoga zmierza obecnie do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS).

4 maca o godzinie 4:53 czasu polskiego z przylądka Canaveral wystartowała rakieta Falcon 9, której zadaniem było wyniesienie w kierunku Międzynarodowej Stacji Kosmicznej załogi misji Crew-8. Warto zaznaczyć, że start nastąpił z trzydniowym opóźnieniem spowodowanym zbyt silnym wiatrem w rejonie miejsca startowego w Kennedy Space Center (KSC).

Amerykanie Matthew Dominick, Michael Barratt i Jeanette Epps oraz Rosjanin Aleksandr Griebionkin, którzy podróżują w kapsule Endeavour – Dragon 2, powinni osiągnąć stację ISS we wtorek (5 marca br.). Zastąpią oni dotychczasową załogę stacjonującą na placówce, która przebywała na jej pokładzie od sierpnia ubiegłego roku. Załoga spędzi pozostanie na ISS przez najbliższe pół roku.

Podczas tego sześciomiesięcznego pobytu na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej astronauci misji Crew-8 przeprowadzą ponad 200 eksperymentów naukowych i demonstracji technologii m.in. w zakresie mikrograwitacji. Badania o których mowa, mają wesprzeć rozwój zdolności do załogową eksplorację głębokiego kosmosu.

Reklama

Dla większości astronautów jest to pierwsza wyprawa w przestrzeń kosmiczną. Michael Barratt (pilot misji) brał wcześniej udział w dwóch innych lotach na orbitę (Sojuz TMA-14, STS-133). Opisywane wydarzenie to już 8. operacyjna misja załogowa firmy Elona Muska w ramach programu komercyjnych lotów załogowych NASA (Commercial Crew). Od początku swojej działalności SpaceX wysłało na orbitę łącznie 50 osób.

Dokowanie kapsuły Dragon
Dokowanie kapsuły Dragon
Autor. NASA

Warto także zwrócić uwagę na fakt, że wspominany Aleksandr Griebionkim (specjalisty misji) jest kolejnym Rosjaninem, który udaje się na stację ISS na pokładzie amerykańskie statku kosmicznego na mocy zawartego w 2022 r. porozumienia między NASA i rosyjską agencją Roskosmos. Porozumienie jest realizowane mimo napięć między Waszyngtonem i Moskwą w związku z rosyjską agresją na Ukrainę i ma na celu zapewnienie obecności przynajmniej jednego kosmonauty lub astronauty na pokładzie ISS, w „narodowej” części stacji.

Źródło: PAP/Space24.pl

Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!

Reklama
Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!