Reklama

Systemy Nośne

Niejawna misja doświadczalnego satelity otwiera chiński sezon startowy '22

Autor. CASC [spacechina.com]

Sukcesem zakończyło się pierwsze w 2022 roku wyniesienie chińskiego ładunku satelitarnego - powiadomiło państwowe przedsiębiorstwo China Aerospace Science and Technology Corp. (CASC). Start dotyczył tajnego satelity Shiyan-13, który zakwalifikowano jako eksperymentalny instrument z aparaturą monitorowania otoczenia orbitalnego.

Reklama

Start odbył się 17 stycznia krótko po północy czasu polskiego - z kosmodromu Taiyuan położonego w północnych Chinach. Wystrzelenie przeprowadzono z użyciem rakiety Chang Zheng 2D (tłum. Długi Marsz 2D). Niecałe pół godziny po starcie CASC poinformowało, że wystrzelony satelita został pomyślnie umieszczony na orbicie heliosynchronicznej o nachyleniu 98,7°.

Reklama

Chińskie media państwowe nie podały bliższych informacji dotyczących przeznaczenia satelity, jednak wskazuje się, że wybrana orbita jest często wykorzystywana do umieszczania na niej satelitów obserwacji Ziemi lub pogodowych. Instrumenty serii Shiyan są przy tym deklarowane przez chińską administracje jako urządzenia eksperymentalne, do testowania zróżnicowanych technologii na różnych orbitach. Chiny mają obecnie ponad dziesięć satelitów serii Shiyan na orbitach helio- i geosynchronicznych.

Czytaj też

W opracowaniu satelity Shiyan-13 brał udział szereg podmiotów, pod kierownictwem państwowego przedsiębiorstwa China Academy of Space Technology (CAST) - z zaangażowaniem Chińskiej Akademii Nauk (CAS) oraz ośrodka Harbin Institute of Technology (HIT). Niewiele wiadomo o ładunku użytecznym misji, jednak wskazuje się oficjalnie, że jego częścią są testowe urządzenia do monitorowania otoczenia orbitalnego (nie wiadomo, co konkretnie kryje się pod tym sformułowaniem).

Reklama

Chińska Republika Ludowa liczy, że bieżący sezon startowy będzie podobnie udany jak ubiegły rok. Według CASC, w chińskich planach na bieżący okres uwzględniono co najmniej 40 startów rakiet z rodziny Chang Zheng, z czego ponad 15 z nich będzie wykorzystywać rakietę CZ 2D.

Jako szczególnie istotne uważa się planowane sześć startów mających na celu ukończenie w tym roku, składającej się z finalnie trzech modułów, chińskiej stacji kosmicznej o nazwie Tiangong (po polsku, Niebiański Pałac). W tym roku Państwo Środka zamierza wystrzelić pozostałe dwa moduły stacji kosmicznej (Wentian i Mengtian) - każdy o masie ponad 20 ton, które zostaną wyniesione na rakietach Długi Marsz 5B z centrum kosmicznego Wenchang na wyspie Hainan.

Czytaj też

Państwo Środka w 2021 r. poprawiło swój rekord przeprowadzonych startów orbitalnych w ciągu jednego roku - było ich finalnie aż 56. Wcześniej przodowały pod tym względem lata 2018 i 2020, gdy z Chin wystrzelono po równo 39 rakiet kosmicznych.

Reklama
Reklama

Komentarze