Niezawodny Electron otwiera rok dla Rocket Lab

Rocket Lab przeprowadziło swoją pierwszą misję orbitalną w 2025 r. Za pomocą systemu nośnego Electron na orbitę wyniesiono najnowszą partię satelitów francuskiej firmy Kinéis.
8 lutego br. flagowa rakieta nośna firmy Rocket Lab o nazwie Electron wystartowała po raz pierwszy w tym roku. Na jej pokładzie znalazła się nowa partia pięciu satelitów firmy Kinéis, która rozwija usługi w ramach Internetu Rzeczy (IoT). Lot przebiegł bez zbędnych komplikacji i nieco ponad godzinę od momentu startu ogłoszono pomyślne rozmieszczenie ładunku na wyznaczonej wysokości, czyli ponad 600 km nad Ziemią.
Mission success for our 59th Electron launch 🚀
— Rocket Lab (@RocketLab) February 8, 2025
Five new satellites are now in orbit for @KineisIOT.
That’s mission 4 of 5 to build out @KineisIOT’s internet-of-things constellation. pic.twitter.com/TOMqH4MzdA
Był to już czwarty z pięciu lotów, które Rocket Lab zobowiązało się wykonać dla francuskiej spółki. Poprzednie wyniesienia miały miejsce w czerwcu, wrześniu i listopadzie ubiegłego roku. Dzięki najnowszej z misji firma Kinéis posiada na niskiej orbicie okołoziemskiej (LEO) sieć składającą się z 20 jednostek. Ostatnie z nich zostaną wyniesione w połowie obecnego roku.
Gdy tylko konstelacja będzie w pełni gotowa do działania, francuska firma będzie w stanie połączyć się z dowolnym obiektem z dowolnego miejsca na świecie i przesyłać dane do użytkowników w czasie niemal rzeczywistym. „Dane te stanowią narzędzie do podejmowania decyzji, które można wykorzystać do optymalizacji działań przy jednoczesnym ograniczeniu ryzyka” - opisała francuska spółka.
Usługi oferowane przez Kinéis mogą być wykorzystywane w wielu dziedzinach, w tym do zapobiegania zagrożeniom naturalnym, monitorowania infrastruktury i sieci energetycznych, monitorowania transportu i logistyki, rolnictwa, czy monitorowania komercyjnej i rekreacyjnej działalności morskiej.
Przypomnijmy, że Internet Rzeczy (IoT, z ang. Internet of Things) to koncepcja, która odnosi się do sieci połączonych ze sobą urządzeń, które mogą wymieniać dane za pomocą internetu. Urządzenia te obejmują zarówno zwykłe przedmioty gospodarstwa domowego, jak i zaawansowane narzędzia przemysłowe.
Ważny rok dla Rocket Lab
Opisywana misja to dopiero pierwszy lot rakiety od firmy Rocket Lab w obecnym roku. Nie ujawniono jeszcze konkretnych celów na 2025 r., ale zapewne przewiduje się poprawę dotychczasowych wyników. 2024 r. był dla firmy szczególnie udanym okresem, wręcz rekordowym, głównie pod względem wykonanych misji. W tym okresie Electron poleciał aż 14 razy, z kolei dwa dodatkowe loty zostały wykonane przez suborbitalną wersję Electrona o nazwie HASTE.
Z kolei w czerwcu Rocket Lab zawarło rekordową dla siebie umowę z japońską firma Synspective, która wykupiła dodatkowe dziesięć wyniesień swoich ładunków za pomocą rakiety Electron w latach 2025–2027. „Electron to idealna rakieta zapewniająca elastyczny, dostosowany i bezpośredni dostęp do orbity dla budowniczych konstelacji, takich jak Synspective” - podkreślił Peter Beck, dyrektor generalny Rocket Lab.
Electron zaliczany jest do lekkich systemów nośnych, gdyż jest w stanie dostarczyć na niską orbitę okołoziemską (LEO) zaledwie 300 kg. Rocket Lab pracuje też nad nowym systemem o nazwie Neutron, który będzie w stanie dostarczyć na LEO do 13 t ładunku użytecznego. Zaletą ma być powrót pierwszego segmentu rakiety na stanowisko startowe.
Dwustopniowy Neutron będzie posiadać 43 m wysokości, 7 m średnicy oraz masę startową 480 t. W pierwszym segmencie rakiety znajdzie się 9 silników Archimedes skonstruowanych przy pomocy druku 3D.