Reklama

Nowa rakieta Chin. Pomogła rozbudować megakonstelację

Autor. https://x.com/Spacewenchang/status/1889513498306134278

Chiny wprowadziły do użytku nową rakietę nośną. W ramach debiutu wyniosła ona na orbitę okołoziemską nowe satelity projektu megakonstelacji Guowang. Docelowo sieć ma składać się z kilkunastu tysięcy urządzeń.

11 lutego br. w Chinach doszło do debiutu nowego systemu nośnego. Rakieta Chang Zheng 8A (tłum. Długi Marsz) wystartowała z centrum kosmicznego Wenchang i wyniosła partię satelitów na potrzeby narodowego projektu Guowang. Ładunek z powodzeniem trafił na niską orbitę okołoziemską, co tym samym oznaczało, że misja zakończyła się sukcesem.

Rakieta Chang Zheng 8A to ulepszona wersja standardowej konstrukcji Chang Zheng 8, który zadebiutował w grudniu 2020 r. Nowa wersja charakteryzuje się przede wszystkim większym i zarazem mocniejszym drugim stopniem. Modyfikacja do wariantu 8A ma na celu zwiększenie udźwigu na orbitę synchroniczną ze Słońcem (SSO) z 5 t do ponad 7 t.

Reklama

Rakieta ma osiągać większą moc dzięki ulepszonym silnikom drugiego stopnia na ciekły wodór i ciekły tlen. Oprócz tego może wynosić więcej ładunków, niż pierwotna wersja, ze względu na szerszą średnicę owiewki (5,2 m). System został opracowywany głównie w celu spełnienia wymagań startowych projektów megakonstelacji satelitarnych, które są budowane przez Chiny na średniej i niskiej orbicie okołoziemskiej.

Chińska megakonstelacja

Konstelacja GuoWang to jeden z priorytetowych projektów Chin, które zostały zaplanowane do realizacji na najbliższe lata. Obecne plany przewidują, że sieć będzie składać się z około 13 tys. satelitów. Celem budowy takiego systemu jest zapewnienie globalnych usług szerokopasmowego Internetu i tym świadczenie konkurencyjnych usług dla amerykańskiego Starlinka od firmy SpaceX.

Podmiotem zarządzającym siecią jest China SatNet. Firma planuje rozmieścić na orbicie połowę z 13 tys. jednostek do 2032 r. Dostępne informacje sugerują, że będzie to jedynie sieć ukierunkowana na rynek cywilny, jednak najprawdopodobniej skorzysta na tym również chińskie wojsko. Będzie to miało wpływ strategiczny, głównie pod względem możliwości zwiększenia swoich wpływów w innych krajach.

Reklama

GuoWang to niejedynym projektem chińskiej superkonstelacji. Równolegle prowadzone są prace nad stworzeniem sieci Qianfan. Projekt znajduje się na bardziej zaawansowanym etapie realizacji, gdyż na orbicie jest już ponad 50 satelitów tej sieci. W planach jest rozmieszczenie łącznie blisko 14 tys. jednostek.

Więcej nowych rakiet

Dla Chin był to już siódmy lot orbitalny w 2025 r. Zapowiada się jednak niezwykle ciekawy rok, gdyż Chang Zheng 8A nie jest jedynym systemem, który miał zadebiutować w tym roku. Przed nami pierwsze starty takich systemów jak m.in. Chang Zheng 12A, Zhuque-3, Tianlong-3, Kinetica-2 czy Nebula-1. Do użytku mają wejść także nowe statki kosmiczne - Haolong oraz Qingzhou. Więcej informacji w tym zakresie znajduje się pod załączonym linkiem.

Jedną z najważniejszych misji dla Chin, która ma wystartować w obecnym roku jest Tianwen-2. Celem chińskiej sondy jest pobranie i dostarczenie na Ziemię próbek z asteroidy 2016 HO3, która znajduje się w pobliżu naszej planety. Sonda spróbuje wyłapać fragmenty skał przy pomocy swoich robotycznych ramion i specjalnie zaprojektowanych wierteł stosując technikę „touch-and-go”.

Reklama

Komentarze

    Reklama